Μπάσκετ Α1: Πέρασε και από την Πάτρα ο Πανιώνιος

Σάββατο, 04 Ιανουαρίου 2014 19:42
UPD:20:21
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ

Με νίκη συνέχισε την πορεία του στην Α1 ο Πανιώνιος, καθώς στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν στην Πάτρα του γηπεδούχου Απόλλωνα 89-81.

Ο Πανιώνιος κατάφερε να περιορίσει τον Ντεμάριους Μπολντς, ενώ παίζοντας καλή άμυνα στο ξεκίνημα του αγώνα έθεσε τις βάσεις για τη νίκη.

Οι «κυανέρυθροι» με πολύ καλό ποσοστό έξω από τα 6.75, κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ και σε εξαιρετική κατάσταση τους ΜακΚόλουμ, Λάνγκφορντ και Σαλούστρο έτρεξαν μέχρι το 25΄ ένα επιμέρους 3-11, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ, και προηγήθηκαν με +15 (46-61).

Χιλ και Μπολντς προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά νέο τρίποντο του Αθανασούλα έστειλε τον Πανιώνιο στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +11 (59-70).

Ο Έλληνας φόργουορντ συνέχισε να εκτελεί από τα 6.75, ο Λάνγκφορντ κέρδισε τις μάχες κάτω από τα καλάθια και οι φιλοξενούμενοι με νέο σερί 6-0 στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκάλεπτου έφτασαν στο +17 (59-76) και τελείωσαν το παιχνίδι, παρότι έμειναν στους 4 πόντους στο τελευταίο τετράλεπτο.