Μπάσκετ: Αναβολή πήρε η πρόκριση για ΠΑΟΚ

Τρίτη, 10 Δεκεμβρίου 2013 20:20
UPD:20:25
EUROKINISSI/ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Φωτογραφία αρχείου.

Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να προκριθεί και μαθηματικά από σήμερα στους «32» του EuroCup, καθώς ηττήθηκε στην Ουκρανία με 70-58 από την Χίμικ Γιούζνε.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι κάλυψαν τη διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα (77-69) και ήδη προκρίθηκαν από σήμερα στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Χίμικ προηγήθηκε 15-11 στην πρώτη περίοδο, αλλά η συνέχεια ανήκε στο «Δικέφαλο», που βελτιώνοντας την άμυνά του και ελέγχοντας τα ριμπάουντ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 15΄ (20-19), ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου προηγήθηκε 33-23, με επιμέρους σκορ 22-5.

Η αντεπίθεση διαρκείας των γηπεδούχων, όμως, απέφερε ένα σερί 15-2 και τής έδωσε εκ νέου την πρωτοπορία στο 25΄ με 37-33, ενώ από το 44-44 στο 29΄ έφτασε στο +7 στο 31΄ (51-44).

Επτά συνεχείς πόντοι του Κούπερ έφεραν το ματς στην ισοπαλία στο 34΄ (51-51), αλλά με «εκτελεστή» τον Ντιλέινι οι Ουκρανοί ξέφυγαν με 12 πόντους 1.16΄΄ πριν τη λήξη (68-56) και κράτησαν τη διαφορά ως το τέλος.