Μπάσκετ: «Αγκαλιά» με την πρόκριση στο Eurocup ο ΠΑΟΚ

Τετάρτη, 27 Νοεμβρίου 2013 21:32
UPD:21:35
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ ΣΩ

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης του ΠΑΟΚ (Δ) μαρκάρεται από τον αντίπαλό του.

Την πέμπτη νίκη στον 6ο όμιλο του EuroCup πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ και ουσιαστικά «αγκάλιασε» την πρόκριση στη φάση των «32», επιβληθείς στο κλειστό της Πυλαίας της ουγγρικής Άλμπα Φέχερβαρ με 68-64.

Με σερί 12-4 ο «Δικέφαλος» έφτασε τη διαφορά στο +9 (27-18) στο 14ο λεπτό και στο +13 (40-27) λίγο πριν το ημίχρονο. Στο 26΄ οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στο -6 (40-46).

Η Άλμπα έκανε την ύστατη προσπάθεια για να «γυρίσει» το ματς στην τελευταία περίοδο. Με σουτ του Χομπς έξω από τα 6.75μ. κατέβασε τη διαφορά στους πέντε (60-55 στο 37΄), αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει τάιμ άουτ.

Ο Κούπερ, με τρίποντο, έδωσε στιγμιαία ανάσα στους Θεσσαλονικείς (63-55), αλλά 50΄΄ πριν τη λήξη μετά από λάθος του Κούπερ, που οδήγησε σε κλέψιμο και κάρφωμα του Κεμπ, οι Ούγγροι πλησίασαν στους τρεις (65-62), για να ακολουθήσει νέο λάθος από τον Τσόχλα, το οποίο δεν κόστισε, αφού ο Χομπς αστόχησε σε τρίποντο.

Με μια βολή του Κούπερ στα 15΄΄ οι «ασπρόμαυροι» πήγαν στο +4 (66-62), για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα με δίποντο του Χομπς και δύο εύστοχες βολές του Χαραλαμπίδη.