Μπάσκετ: Βήμα πρόκρισης για Πανιώνιο

Τετάρτη, 04 Δεκεμβρίου 2013 21:29
UPD:21:36
ICON

Ένα ακόμη βήμα προς την πρόκριση στους «32» του EuroCup έκανε ο Πανιώνιος, που πέτυχε την πέμπτη νίκη του στον 8ο προκριματικό όμιλο της διοργάνωσης επικρατώντας στη Λιθουανία της Νεπτούνας Κλαϊπέντα με 86-78, έχοντας κορυφαίο τον τον Μαρκ Κάρτερ που σκόραρε 29 πόντους, ενώ οι «κυανέρυθροι» υπερκάλυψαν τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο αγώνα (86-91).

Με τους Κάρτερ, Μίλμπουρν και ΜακΚόλουμ να είναι «ζεστοί» και να εκτελούν από την περιφέρεια, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με 14-6, για να φτάσουν ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου στο +10 (15-25).

Η κυριαρχία των γηπεδούχων στα επιθετικά ριμπάουντ τούς επέτρεψε να ανανεώνουν τις επιθέσεις τους παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες κι αυτό το εκμεταλλεύτηκαν για να κατεβάσουν τη διαφορά στο -3 δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου (30-33), αλλά με ένα «κρεσέντο» του Ντούβνιακ ο Πανιώνιος δημιούργησε ένα επιμέρους σκορ 8-3 και έκλεισε το εικοσάλεπτο προηγούμενος 41-33.

Με αρκετούς αιφνιδιασμούς και καλή άμυνα, όμως, οι Λιθουανοί βρέθηκαν εκ νέου κοντά στον Πανιώνιο (55-59) πριν τη λήξη της 3ης περιόδου, αλλά τότε ανέλαβε δράση ο ΜακΚόλουμ, που σκοράροντας τους 10 από τους συνολικά 20 πόντους του σε αυτό το διάστημα οδήγησε την ομάδα του στη νίκη εκ του ασφαλούς.