Μπάσκετ Α1: Τα Τρίκαλα λύγισαν τον Απόλλωνα Πατρών

Σάββατο, 07 Δεκεμβρίου 2013 22:02
UPD:22:07
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΧΑΣΙΑΛΗΣ ΒΑΪΟΣ

Ο παίκτης του Απόλλωνα Πατρών Ντεμάριους Μπολντς (κέντρο) μάχεται για την κατοχή της μπάλας με τους παίκτες των Τρικάλων.

Μεγάλη επί του Απόλλωνα Πατρών σημείωσαν τα Τρίκαλα (68-65) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών και ξέφυγαν από την τελευταία θέση της κατάταξης, δυσκολεύοντας ταυτόχρονα το στόχο της αχαϊκής ομάδας για είσοδο στην πρώτη εξάδα.

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος του αντιπάλου του μόνη την πρώτη περίοδο, όταν και προηγήθηκε 17-10 με καλή άμυνα κι ένα σερί 9-0. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, όπως φαίνεται και από το σκορ του β΄ δεκαλέπτου (26-15) και με πιεστική άμυνα ανάγκασαν τους Πελοποννήσιους να υποπέσουν σε 10 λάθη στο πρώτο 20λεπτο.

Τα πολλά λάθη, όμως, συνεχίστηκαν για τον Απόλλωνα, που είδε τα Τρίκαλα να συντηρούν το προβάδισμα (55-48) στην ολοκλήρωση του 30λεπτου. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, τέσσερις πόντοι του Ντάνιελ έφεραν τον Απόλλωνα κοντά στο σκορ (55-52), ενώ με τους Λιανό, Αργυρόπουλο και Ντάνιελ να σκοράρουν διαδοχικά, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο (59-58) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.

Ο Ντάνιελ έκανε το 64-60 στο 39΄, με βολές ο Ματαλόν έφερε τη διαφορά στο +6 (66-60), αλλά με μία βολή του Αργυρόπουλου και λέι απ του Χιλ έγινε το 66-63. Μία βολή πέτυχε και ο Μιχάλης Γιαννακίδης για τα Τρίκαλα στην επόμενη φάση (67-63), στη συνέχεια ο Αργυρόπουλος είχε 2/2 ελεύθερες βολές και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με 1/2 ο Γκρέιντζερ, αφού το τρίποντο της... απελπισίας του Χοτ δεν βρήκε στόχο.