Μπάσκετ Α1: Νίκη για Άρη με σούπερ Αθηναίου

Σάββατο, 07 Δεκεμβρίου 2013 18:41
UPD:18:54
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ ΣΩ

Ο παίκτης του Άρη Γιάννης Αθηναίου (κέντρο) μαρκάρεται από τους παίκτες του Ηλυσιακού Περικλή Δορκοφίκη (αριστερά) και Τσέικχ Μποντζ (δεξιά) κατά την διάρκεια του αγώνα Άρης - Ηλυσιακός για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ.

Ο Άρης συνάντησε δυσκολία από τον Ηλυσιακό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη απλοποίησε τα πράγματα και τελικά έφτασε στη νίκη επί της αθηναϊκής ομάδας με 75-64, στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Ουδείς από τους αντίπαλους κατόρθωσε να αποσπαστεί στο σκορ κατά την πρώτη περίοδο, έως ότου στις αρχές του 2ου δεκάλεπτου ο Άρης με σερί 6-0 προηγήθηκε με 24-18 (14΄), για να απαντήσουν ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ένα δικό τους 7-0, με το οποίο προηγήθηκαν στο 17΄ (26-27).

Στην τρίτη περίοδο οι Θεσσαλονικείς διεύρυναν σταδιακά τη διαφορά των τριών πόντων με την οποία προηγήθηκαν στο ημίχρονο (36-33) και ο Αθηναίου με ένα από τα συνολικά τέσσερα τρίποντά του (19 πόντοι) έφερε τον Άρη στο +9 (50-41) στο 28΄.

Ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα 15 πόντων στον Άρη λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου (59-44), ενώ ο Βεζένκοφ έφερε τους γηπεδούχους στο +19 (68-49) στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου, τελειώνοντας εκεί και το παιχνίδι αφού η διαφορά δεν ήταν πια ανατρέψιμη.