Ευρωλίγκα: Ήττα στο Τελ Αβίβ για Παναθηναϊκό

Πέμπτη, 14 Νοεμβρίου 2013 23:08
UPD:23:39
EPA/OLIVER WEIKEN

Δεύτερη συνεχής αποτυχία για τον Παναθηναϊκό στον Δ΄ όμιλο της Ευρωλίγκας, καθώς μετά την ήττα στο Ηράκλειο από τη Λοκομοτίβ Κούμπαν έχασε απόψε και στο «Νόκια Αρένα» του Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι με 75-68, στο πλαίσιο της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής στον πρώτο γύρο.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν βρέθηκε, για ακόμη μία φορά φέτος, σε καλό βράδυ, αφού καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα κυνηγούσαν στο σκορ την αντίπαλό τους, που για μεγάλα διαστήματα προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων.

Πλέον, η Μακάμπι και η Κούμπαν έφτασαν στο 4-1 και οδηγούν την κούρσα στον όμιλό τους, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει πια αρνητικό ρεκόρ και με δύο νίκες και τρεις ήττες είναι πια πολύ δύσκολο να διεκδικήσει την πρώτη θέση.

Τα πολλά και συνεχή λάθη, τα φάουλ που έστειλαν τη Μακάμπι δέκα φορές στη «γραμμή της φιλανθρωπίας» στο πρώτο δεκάλεπτο (καμμία οι «πράσινοι» κι ένα «μπλακ άουτ» πεντάλεπτης διάρκειας επέτρεψαν στη γηπεδούχο να τρέξει ένα σερί 10-0 και να μετατρέψει το 10-10 στο 4ο λεπτό σε 21-10 στο 9΄.

Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού στα ριμπάουντ, όμως, απέφερε ένα επιμέρους σκορ 11-4 και τη μείωση στους έξι πόντους (29-23), αλλά με σκόρερ τους Μπλούθενταλ και Χίκμαν η Μακάμπι διατήρησε σταθερό προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με 36-29.

EUROLEAGUE BASKETBALL

Στο 34΄ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +14 (45-31), οι Λάσμε (στη ρακέτα) και Ματσιούλις (από τα 6.75μ.) την κατέβασαν στους οκτώ (50-42), αλλά έξι διαδοχικοί πόντοι του Σχορτσανίτη έφεραν την «ομάδα του λαού» εκ νέου στο +11 (56-45 στο 39΄).

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός με μπροστάρη τον Παππά μείωσε στο 33΄ σε 60-54 και στο 35΄ σε 63-57, αλλά δύο τρίποντα από τους Ίνγκλις και Μπλούθενταλ δεν επέτρεψαν στον πρωταθλητή Ελλάδας να ονειρευτεί την ανατροπή, καθώς στο 38΄ έγινε το 69-58 και ο αγώνας κρίθηκε οριστικά.