Μπάσκετ: Ο Ντούβνιακ έδωσε το «διπλό» στον Πανιώνιο επί του Άρη

Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2013 21:34
UPD:22:15
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης του Άρη (Δ) μαρκάρεται από τον Αλέξη Κυρίτση του Πανιωνίου (Α)

Με καλάθι του Ούρος Ντούβνιακ 2.7 δεύτερα πριν το τέλος, ο Πανιώνιος νίκησε με 65-63 τον Άρη, στο «Αλεξάνδρειο» στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α1.
Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε «ρώσικη ρουλέτα», καθώς οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ στις τρεις πρώτες περιόδου, αλλά στο τέλος «μίλησε» ο Ντούβνιακ. Το 47-44 υπέρ των «κίτρινων» στην τρίτη περίοδο, έγινε 52-54 υπέρ των «κυανέρυθρων» στο 33ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να βαδίζουν στην «κόψη του ξυραφιού» και στο 37’ το σκορ ήταν 58-58. Σαράντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με καλάθι του Ντούβνιακ, ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 63-62, ενώ με μία βολή του Ασημακόπουλου το ματς ήρθε και πάλι στα ίσια (63-63).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση, ο Ντούβνιακ 2.7 δεύτερα πέτυχε το νικητήριο καλάθι, καθώς στο τελευταίο σουτ του αγώνα ο Αθηναίου απέτυχε να χαρίσει τη νίκη στον Άρη.