Μπάσκετ Α1: Αήττητος στην Πάτρα ο Απόλλωνας

Σάββατο, 09 Νοεμβρίου 2013 19:26
UPD:19:39
Icon/ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Ο Απόλλωνας Πατρών κράτησε αήττητη την έδρα του στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 82-73 του ΑΓΟ Ρεθύμνου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων (10-4) δεν είχε ανάλογη συνέχεια, αφού με σερί 20-6 σε πέντε λεπτά ο ΑΓΟΡ προηγήθηκε με 24-16 στο 10΄ και με 42-35 στο ημίχρονο.

Με τον Τζόζεφ Τέιλορ, όμως, να ηγείται στο σκοράρισμα οι γηπεδούχοι «αφυπνίστηκαν», κάλυψαν τη διαφορά και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (49-47) στο 27΄.

Παράλληλα, η ενεργοποίηση και των Αργυρόπουλου, Μπολντς, Πέτροβιτς είχε αποτέλεσμα έναν εξαιρετικό πλουραλισμό για τον Απόλλωνα, που είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων πριν καν φτάσει στους 70.

Με ένα σερί 12-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο το 60-64 έγινε 72-64, αφού οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία 7.5 λεπτά σκόραραν μόνο πέντε βολές, πριν πετύχει ένα τρίποντο ο Προύιτ αλλά κατόπιν εορτής, αφού απέμεναν μόλις 15΄΄ για τη λήξη.