Ημέρα εκπλήξεων στην Πρέμιερ Λιγκ

Σάββατο, 09 Νοεμβρίου 2013 19:39
UPD:21:50
REUTERS/DYLAN MARTINEZ

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Τσέλσι - Γουέστ Μπρομ για την 11η αγωνιστική της πρέμιερ λιγκ.

Εκπλήξεις σημειώθηκαν στην 11η αγωνιστική της πρέμιερ λιγκ, με σημαντικότερη εξ αυτών την ισοπαλία της Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» απέναντι στη Γουέστ Μπρομ, με την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο να ισοφαρίζει μάλιστα με πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι «μπλε» προηγήθηκαν με τον Ετό στο 45΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με τους Λονγκ (60΄) και Σεσενιό (68΄), πριν διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Αζάρ από τα 11 μέτρα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την ίδια ώρα, η Έβερτον έχανε βαθμούς (0-0) στην έδρα της ουραγού, Κρίσταλ Πάλας, με αποτέλεσμα η εντυπωσιακή Σαουθάμπτον, που ξεπέρασε  την αντίσταση της Χαλ με 4-1 (16΄ Σνάιντερλιν, 30΄πεν. Λάμπερτ, 37΄ Λαγιάνα, 88΄ Ντέιβις - 55΄ Σαγκμπό), να βρεθεί (μόνη) στην τρίτη θέση, ένα βαθμό πίσω από τη Λίβερπουλ.

Οι «κόκκινοι» του Μπρένταν Ρότζερς, από την πλευρά τους, έφτασαν άνετα στο 4-0 (23΄ αυτ. Αμορεμπιέτα, 26΄ Σκρτελ, 36΄,54΄ Σουάρες) απέναντι στη Φούλαμ, με τον Γιώργο Καραγκούνη να αντικαθιστά τον Μπερμπάτοφ στο 83΄. Τέλος, η Άστον Βίλα με γκολ των Μπακούνα (76΄) και Κόζαν (84΄) νίκησε την Κάρντιφ 2-0.

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας, η Νόριτς κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και νικώντας τη Γουέστ Χαμ με 3-1 (54΄ πεν. Χούπερ, 72΄ Σνόντγκρας, 90΄+ Φερ - 32΄ Μόρισον) πήρε βαθμολογική ανάσα.