Η Νιούκαστλ «φρέναρε» την Τσέλσι

Σάββατο, 02 Νοεμβρίου 2013 19:25
UPD:19:30
REUTERS/NIGEL RODDIS

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην πολύ σημαντική νίκη επί της ομάδας του Ζοζέ Μουρίνιο στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Τσέλσι έχασε την ευκαιρία να βρεθεί, προσωρινά έστω, στην κορυφή της βαθμολογίας στην πρέμιερ λιγκ, καθώς ηττήθηκε 2-0 από τη Νιούκαστλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», στην αναμέτρηση που άνοιξε την «αυλαία» της 10ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην πολύ σημαντική νίκη επί της ομάδας του Ζοζέ Μουρίνιο στο δεύτερο ημίχρονο, με τα γκολ των Γκουφράν (68΄) και Ρεμί (89΄). «Σίφουνας» η Μάντσεστερ Σίτι, διέλυσε με 7-0 τη Νόριτς (16΄ αυτογκόλ Τζόνσον, 20΄ Σίλβα, 25΄ Νάστασιτς, 36΄ Νεγρέδο, 60΄ Τουρέ, 71΄ Αγουέρο, 86΄ Τζέκο) έχοντας έξι σκόρερ.

Η Γιουνάιτεντ επικράτησε στο Λονδίνο 3-1 (9΄ Βαλένσια, 20΄ Φαν Πέρσι, 22΄ Ρούνεϊ - 65΄ Κατσάνικλιτς) της Φούλαμ, στην αποστολή της οποίας είχε συμπεριληφθεί ο Γιώργος Καραγκούνης, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε. Ο Χάρης Μαυρίας ήταν εκτός αποστολής της Σάντερλαντ, η οποία έχασε 1-0, με αυτογκόλ του Κουεγιάρ στο 25΄ από τη Χαλ, έχοντας δύο αποβολές από το πρώτο ημίχρονο (45+2΄ Κάτερμοουλ, 45+5΄ Ντοσένα).

Στις υπόλοιπες σημερινές αναμετρήσεις, Στόουκ και Σαουθάμπτον αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 (1΄ Μπέγκοβιτς - 42΄ Ροντρίγκεθ), η Γουέστ Μπρομ νίκησε την Κρίσταλ Πάλας 2-0 (44΄ Μπεραχίνο, 83΄ ΜακΌλεϊ), ενώ Γουέστ Χαμ και Άστον Βίλα έμειναν στο 0-0.