Ευρωπαϊκό Παίδων: Χάλκινο μετάλλιο η εθνική

Κυριακή, 18 Αυγούστου 2013 20:56
UPD:21:00
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

Για την εθνική μας ομάδα ήταν η 8η νίκη σε 9 ματς στη διοργάνωση, ενώ εξασφάλισε το εισιτήριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα U17 που θα διεξαχθεί τον Αύγουστο του 2014 στο Ντουμπάι (φωτογραφία αρχείου).

Η εθνική ομάδα παίδων επικράτησε 78-50 της Ιταλίας στο «μικρό τελικό» του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Ουκρανίας και κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

FIBAEUROPETV

Τα highlights του μικρού τελικού

Αυτό που έλλειψε από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στον ημιτελικό με τη Σερβία υπήρχε σήμερα σε μεγάλο βαθμό. Οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη ήταν εύστοχοι από μέση και μακρινή απόσταση, με τους Παπαγιάννη και Σκουλίδα να πετυχαίνουν από 22 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Για την εθνική μας ομάδα ήταν η 8η νίκη σε 9 ματς στη διοργάνωση, ενώ εξασφάλισε το εισιτήριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα U17 που θα διεξαχθεί τον Αύγουστο του 2014 στο Ντουμπάι.

Δηλώσεις του Γιώργου Παπαγιάννη μετά τον μικρό τελικό

Πρόκειται για το έβδομο μετάλλιο που κατακτά σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων η Ελλάδα μετά τα χρυσά του 1989 και του 1993, τα αργυρά του 1975, του 1991 και του 1999 και το χάλκινο του 1995.

Η καλύτερη 5άδα της διοργάνωσης

Η Ελλάδα είχε από νωρίς το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο 10λεπτο με τη διαφορά στο +13 (22-9). Στα μέσα της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε με σερί 7-0 και στο +15 (31-16). Οι Ιταλοί μείωσαν 31-22, αλλά στο ημίχρονο η διαφορά ήταν και πάλι σε διψήφιο νούμερο ( 34-24).

Στο δεύτερο μέρος η διαφορά ανέβηκε και στους 19 πόντους (43-24), οπότε η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα για την εθνική μας ομάδα.