Παρασκευή, 16 Αυγούστου 2013 17:34
UPD:18:22
ICON

Το εισιτήριο για την τετράδα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Ουκρανίας εξασφάλισε η εθνική ομάδα παίδων.

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη επιβλήθηκε 42-38 της Γαλλίας, έφτασε τις 7 διαδοχικές νίκες στη διοργάνωση και βαδίζει ολοταχώς για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Η «γαλανόλευκη» θα παλέψει αύριο το απόγευμα (18:45) για μία θέση στον τελικό με το νικητή του αποψινού αγώνα, ανάμεσα στη Σερβία και τη Γερμανία (21:00).

FIBAEUROPETV

Τα highlights του αγώνα

Αν και οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν 25-15 στο τρίτο 10λεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν το έβαλε κάτω και στις αρχές της 4ης περιόδου «πήρε κεφάλι» στο σκορ με 31-30. Από κει και πέρα παίχτηκε πραγματικό θρίλερ, με την εθνική να ξεφεύγει με 4 πόντους (40-36) στο τελευταίο λεπτό, αλλά οι Γάλλοι μείωσαν στο καλάθι και 4 δεύτερα πριν το τέλος έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Από τη γραμμή των βολών, ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας στο ματς, Χαραλαμπόπουλος (14π.), διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να επισημανθεί ότι η Ελλάδα είχε  0/17 τρίποντα (!) και μόνο ένα εύστοχο σουτ εκτός ρακέτας.