Ευρωπαϊκό Παίδων: Πρώτη ήττα και φουλ για χάλκινο

Σάββατο, 17 Αυγούστου 2013 20:41
UPD:20:44
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

Η πρώτη ήττα της εθνικής παίδων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ουκρανίας από τη Σερβία δεν θα επιτρέψει στην ελληνική ομάδα να παίξει στον τελικό της διοργάνωσης.

Τα πολλά λάθη και η αστοχία των παικτών έδωσαν το εισιτήριο για τον τελικό στους «πλάβι», που επικράτησαν 65-49 στον πρώτο χρονικά ημιτελικό. Το συγκρότημα του Μάνου Μανουσέλη θα διεκδικήσει αύριο (18:45) το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στον ηττημένο του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα σε Ιταλία και Ισπανία.

FIBAEUROPETV

Τα highlights του ημιτελικού

Όπως και με τη Γαλλία η Ελλάδα μπήκε χαλαρά στο παιχνίδι και πριν κλείσει το ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρέθηκε πίσω στο σκορ με  36-23. Με 10/27 δίποντα και 0/5 τρίποντα, αλλά και χάνοντας τη μάχη των ριμπάουντ (24-16) η εθνική δεν μπορούσε να μείνει κοντά στο σκορ.

Η εικόνα του ελληνικού συγκροτήματος δεν βελτιώθηκε ούτε στο δεύτερο μέρος. Χρειάστηκαν μόλις τριάμισι λεπτά για να βρεθεί στο -19 (26-45), ενώ παρότι ακολούθησε ένα σερί 7-0 (33-45), τα πολλά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους Σέρβους να ανακτήσουν τον έλεγχο και να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά ασφαλείας (36-53). Η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +20 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου (56-36) και κάπου εκεί όλα είχαν τελειώσει. Η ελληνική ομάδα τελείωσε τον αγώνα με 20/49 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 6/12 βολές, ενώ έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (30-43).

Από 9 πόντους πέτυχαν οι Μιχαλούτσος, Μουράτος και Παπαγιάννης, ενώ το μεγάλο «όπλο» της εθνικής, ο Χαραλαμπόπουλος περιορίστηκε στους 2!