Οι Σπερς έφτασαν στο 3-2 απέναντι στο Μαϊάμι
Δευτέρα, 17 Ιουνίου 2013 12:22
UPD:12:39
REUTERS/MIKE STONE

Απογοήτευση στον πάγκο των Μαϊάμι Χιτ.

Μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του πέμπτου πρωταθλήματος στην ιστορία του βρίσκεται το Σαν Αντόνιο, που έκανε το 3-2 στη σειρά των τελικών με το Μαϊάμι επικρατώντας της Χιτ με 114-104.

YOUTUBE/NBA

Οι Τεξανοί εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους, τώρα όμως θα πρέπει να παίξουν τον επόμενο αγώνα αλλά και τον έβδομο, εφόσον ηττηθούν τα ξημερώματα της Τετάρτης, στο γήπεδο του Μαϊάμι.

YOUTUBE/NBA

Οι 24 πόντοι και οι 10 ασίστ του Μανού Τζινόμπιλι

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς βασίστηκε στον πλουραλισμό της, αφού ο Μάνου Τζινόμπιλι είχε 24 πόντους και 10 ασίστ, ο Τόνι Πάρκερ 26 πόντους, ο Ντάνι Γκριν 24 πόντους (6/10 τρίποντα) και ο Τιμ Ντάνκαν 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

YOUTUBE/NBA

Οι 24 πόντοι (με 6/10 τρίποντα) του Ντάνι Γκριν

Από την απέναντι πλευρά, το συγκρότημα του Έρικ Σπόελστρα είχε τον Λεμπρόν Τζέιμς με 25 πόντους (επίσης 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα) και τον Ντουέιν Ουέιντ με 25 πόντους και 10 ασίστ.

YOUTUBE/NBA

Οι 66 πόντοι που σημείωσαν οι Big 3 (Λεμπρόν Τζέιμς, Ντουέιν Ουέιντ, Κρις Μπος) δεν ήταν αρκετοί για να χαρίσουν τη νίκη στους Χιτ

Οι Σπερς πήραν προβάδισμα από την αρχή, το οποίο σταδιακά διεύρυναν αρκετά φτάνοντας τη διαφορά στους 17 πόντους (45-28) στο 15΄.

Το Μαϊάμι, όμως, αντέδρασε και μείωσε στον ένα πόντο (75-74) τρία λεπτά πριν τη λήξη του 3ου 12λεπτου, όμως ένα επιμέρους σκορ 12-1 των γηπεδούχων έφερε το 87-75 και λίγο αργότερα, με νέο σερί 11-1, η διαφορά πήγε στους 20 (96-76) και κάπου εκεί το παιχνίδι κρίθηκε.