Οι Σπερς διέλυσαν το Μαϊάμι και προηγούνται 2-1
Τετάρτη, 12 Ιουνίου 2013 11:49
UPD:11:53
REUTERS/LUCY NICHOLSON

Οι παίκτες των Σαν Αντόνιο Σπερς πανηγυρίζουν την εντός έδρας νίκη τους επί τοων Μαϊάμι Χιτ.

Το Σαν Αντόνιο υποχρέωσε  το Μαϊάμι σε μια από τις βαρύτερες φετινές ήττες του, επικρατώντας της Χιτ στο Τέξας με 113-77 και κάνοντας το 2-1 στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ.

YOUTUBE/NBA
Highlights: Σαν Αντόνιο Σπερς - Μαϊάμι Χιτ 113-77

Tα highlights από τον τρίτο αγώνα της σειράς των τελικών του NBA.

Οι Σπερς απέχουν πια δύο νίκες από την κατάκτηση του πέμπτου πρωταθλήματος στην ιστορία τους, τις οποίες θα επιδιώξουν να κατακτήσουν στους επόμενους δύο αγώνες που επίσης θα φιλοξενηθούν στην έδρα τους.

YOUTUBE/NBA

Οι πέντε καλύτερες φάσεις του τρίτου αγώνα Μαιάμι Χιτ - Σαν Αντόνιο Σπερς

Το συγκρότημα του Γκρεγκ Πόποβιτς έπαιξε εξαιρετική άμυνα, ενώ ευτύχησε να έχει τους σουτέρ του σε μεγάλο βράδυ (16/32 τρίποντα), με τον Γκάρι Νιλ να σκοράρει 27 πόντους (7/9 τρ.) και τον Ντάνι Γκριν 24 (6/10).

YOUTUBE/NBA

Ρεκόρ τριπόντων από τους Σπερς

Ακόμη, ο Τιμ Ντάνκαν πρόσθεσε 12 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ Κάουαϊ Λέοναρντ είχε 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, σε αντίθεση με τον Λεμπρόν Τζέιμς που παρασύρθηκε στη γενική μετριότητα και έμεινε στους 15 πόντους, με 7/21 σουτ.

YOUTUBE/NBA

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Ντάνι Γκριν

Η αντίσταση των φιλοξενούμενων διήρκεσε μόνο για το πρώτο ημίχρονο, με τη λήξη του οποίου οι γηπεδούχοι προηγούνταν 50-44. Στο τρίτο 12λεπτο το Σαν Αντόνιο πέρασε με 73-52, η Χιτ πλησίασε για λίγο (76-63), αλλά ένα σερί 15-0 των Σπερς έστειλε τη διαφορά στο +29 (94-65), με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικώς στο επιβλητικό +36 (113-77).