Προβάδισμα Πανιώνιου έναντι του Ρεθύμνου στο μικρό τελικό

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης νίκησε τους Κρήτες και έφτασε στο 2-1
Τετάρτη, 12 Ιουνίου 2013 20:22
UPD:30/07/2013 16:15
ICON/ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΑΛΤΑΣ

Ο Πανιώνιος έκανε το 2-1 στη σειρά αγώνων για τις θέσεις 3-4 επικρατώντας του ΑΓΟ Ρεθύμνου στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με 71-60, παρουσία του ομοσπονδιακού εκλέκτορα Αντρέα Τρινκέρι. Οι «κυανέρυθροι» απέχουν μια νίκη από την κατάληψη της τρίτης θέσης, την οποία θα επιδιώξουν να κατακτήσουν το Σάββατο (15/6, 16:30) στην Κρήτη.

Οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα μια διαφορά οκτώ πόντων  (12-4 στο 3΄), ο ΑΓΟΡ αντέδρασε και στο 14΄ μείωσε σε 18-14, όμως στη συνέχεια η ομάδα της Νέας Σμύρνης έτρεξε ένα επιμέρους 12-5 και έστειλε τη διαφορά στο +11 (33-22) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο 26΄ οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν μπροστά με 42-30, όμως η αντίδραση των φιλοξενούμενων μείωσε τη διαφορά στους 6 πόντους (50-44). Η προσπάθεια του ΑΓΟΡ συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τον Καλλινικίδη να γράφει το 63-60 (2/2 βολές).

Στη συνέχεια όμως ανέλαβε δράση ο Γιάνκοβιτς, ο οποίος «καθάρισε» για την ομάδα του: με δύο βολές έκανε το 66-60 στο 38΄, ενώ στη συνέχεια έκλεψε την μπάλα από τον Τσόχλα δίνοντας την ευκαιρία στον Μπούκερ να κάνει το 68-60 στο 39΄ και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα με κάρφωμα.