Προβάδισμα ο Πανιώνιος

Πέμπτη, 06 Ιουνίου 2013 20:24
UPD:20:58
ICON PRESS /ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΑΛΤΑΣ

Ο Πανιώνιος νίκησε το Ρέθυμνο με 80-74 στον πρώτο «μικρό τελικό» των πλέι οφ της Α1.

Ο Πανιώνιος ήταν ο νικητής επί του Ρεθύμνου με 80-74 στον πρώτο «μικρό τελικό» των πλέι οφ της Α1 και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης.

Οι «κυανέρυθροι» έκαναν το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για να φτάσουν στο στόχο τους. Παππάς και Μίλμπουρν με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα ήταν οι «οδηγοί» της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου και αυτοί που όταν το Ρέθυμνο διεκδίκησε στα ίσια τη νίκη «επιστρέφοντας» από το -14, με καθοριστικά καλάθια συνέβαλαν τα μέγιστα για το 1-0.

Οι Κρητικοί έκαναν τη μεγάλη επιστροφή στην τρίτη περίοδο και στο ξεκίνημα της 4ης έφεραν το ματς στα ίσια. Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, όμως, τα λάθη και η αστοχία των παικτών του Θανάση Γιαπλέ, δεν τους επέτρεψαν να πάρουν το «διπλό». Ο Ντούβνιακ με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος του ΑΓΟΡ, ενώ με 15 τελείωσε το ματς ο Πέτγουεϊ.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για το απόγευμα της Κυριακής (9/06) στις 16:30, αυτή την φορά στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου.