«Αέρας» η Βοσνία στη Ρίγα

Παρασκευή, 07 Ιουνίου 2013 22:27
UPD:22:32
REUTERS/INTS KALNINS

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα η Βοσνία πέρασε με το εντυπωσιακό 5-0 από τη Ρίγα κόντρα στη Λετονία και παραμένει το μεγάλο φαβορί για την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ 2014.

Όσοι από την Ελλάδα περίμεναν «γκέλα» των Βόσνιων στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τους Λετονούς διαψεύστηκαν παταγωδώς. Οι Βόσνιοι πέρασαν...αέρα από τη Ρίγα κι έφτασαν τους 16 βαθμούς στον 7ο όμιλο.

Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 12ο λεπτό, λόγω της αποβολής του με απευθείας κόκκινη κάρτα, κατάφεραν να αντέξουν μόνο για ένα 45λεπτο.

Ο Λούλιτς στο 48ο άνοιξε το σκορ και ο Ιμπίσεβιτς στο 53ο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μεντούνγιανιν έκανε το 3-0, ενώ στο δίλεπτο 80΄-82΄ οι Πιάνιτς και Τζέκο διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.