Πέμπτη, 16 Μαΐου 2013 20:09
UPD:20:37
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ

Ο Κάιλ Χάινς (δεξιά) και ο Μιχάλης Παραγυιός (αριστερά) σε φάση από τον αγώνα.

Με το σώμα στα Ιλίσια και το πνεύμα στο… Λονδίνο, ο Ολυμπιακός έπαιξε απλώς όσο χρειάστηκε για να νικήσει τον Ηλυσιακό με 81-70, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους πρωταθλητές Ευρώπης στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο κατόρθωσαν να προηγηθούν ακόμη και με διαφορά οκτώ πόντων (20-12), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο 20-19, χάρις σε ένα σερί 7-0 που έτρεξαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να ευστοχούν στη συνέχεια από τα 6.75, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν στο 13ο λεπτό (25-25) και να προηγηθούν στο ημίχρονο με διαφορά ενός πόντου (39-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό, βελτίωσαν την άμυνά τους, πήραν τα ριμπάουντ και, προεξαρχόντων των Χάινς, Περπέρογλου στην επίθεση, έφτασαν τη διαφορά στο +10 (72-62), για να φτάσουν εν τέλει με ηρεμία σε μια «επαγγελματική» νίκη.