Στο Έβερεστ της Ευρώπης για δεύτερη συνεχή χρονιά ο Ολυμπιακός

Επικράτησε με 100 - 88 της Ρεάλ
Δευτέρα, 13 Μαΐου 2013 00:08
UPD:11:50

Πρωταθλητής Ευρώπης για δεύτερη διαδοχική χρονιά και τρίτη στην ιστορία του (1997, 2012, 2013) στέφθηκε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στον τελικό της Ρεάλ Μαδρίτης με 100-88.

Τα δεκάλεπτα: 10-27, 37-41, 61-61, 100-88

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν με 17 πόντους στη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, όμως η τεράστια ψυχή και το μέταλλο αυτής της ομάδας επέτρεψε στους αθλητές του Μπαρτζώκα όχι μόνο να επιτρέψουν αλλά να θριαμβεύσουν επί της «βασίλισσας», παίρνοντας τη ρεβάνς για τον χαμένο τελικό του 1995.

Μέλος ενός «κλειστού κλαμπ»

Ταυτόχρονα, ο Ολυμπιακός είναι από σήμερα μέλος του «κλειστού κλαμπ» των μόλις τριών ομάδων (Μακάμπι Τελ Αβίβ/2004, 2005 – Γιουγκοπλάστικα/1989, 1990, 1991) που κατάκτησαν τον τίτλο για τουλάχιστον δύο συνεχείς φορές, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας έγινε ο πρώτος Έλληνας προπονητής που κατακτά την Ευρωλίγκα.

YOUTUBE/EUROLEAGUE
Highlights: Oλυμπιακός - Ρεάλ

Η Ρεάλ αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο και με απίστευτο ποσοστό στα μακρινά σουτ (5/7 τρίποντα) έστειλε τη διαφορά στο +13 στο 7' και στο +17 στο 10, χάρις στον οίστρο των Γιουλ και Φερνάντεθ.

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, τα πάντα άλλαξαν. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν ασφυκτικά τη «βασίλισσα» σε όλο το γήπεδο, οι Άντιτς, Περπέρογλου βρήκαν το χέρι τους έξω από τα 6.75 και η πειραϊκή ομάδα έτρεξε επιμέρους σκορ 21-8 και μείωσε στο 18' σε 31-35.

Στο πρώτο ημίχρονο η άμυνα των «μερένγκες» είχε εγκλωβίσει τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος έμεινε καθηλωμένος, ενώ από την πλευρά του ο Ολυμπιακός είχε κρατήσει στο δεύτερο 10λεπτο στους 2 πόντους τον Ρούντι Φερνάντεθ και στο μηδέν τον Γιουλ.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έγινε ο πρώτος Έλληνας προπονητής που κατακτά την Ευρωλίγκα

Με την έναρξη του 3ου δεκάλεπτου, όμως, ο αρχηγός των πρωταθλητών πήρε... μπουρλότο. Ο Σπανούλης σκόραρε 3/3 τρίποντα καταθέτοντας τα… διαπιστευτήριά του στην άμυνα της Ρεάλ και δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του στο 23΄ με 48-45.

Ταυτόχρονα ο Χάινς επιτελούσε σπουδαίο έργο κάτω από τα καλάθια, οι Ολυμπιακός έφτασε στο +6 στο 25ο λεπτό (52-46), αλλά κάποια λάθη και η ολιγωρία στα ριμπάουντ, καθώς η Ρεάλ μάζεψε 7 επιθετικά στην τρίτη περίοδο (είχε μόλις ένα στην πρώτη), επέτρεψαν στους ισπανούς να ισορροπήσουν και στο 30΄ το σκορ να είναι ισόπαλο 61-61.

Η ψυχολογία ήταν πια με το μέρος της ελληνικής ομάδας. Με νέο τρίποντο του Σπανούλη στο 33' η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +8 (70-62), ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφεραν και οι Περπέρογλου, Λο, με τον Αμερικανό γκαρντ να αποδεικνύεται καταλύτης ως προς την εξέλιξη του αγώνα και να «τρυπάει» διαρκώς την άμυνα της Ρεάλ, που δέχθηκε 90 πόντους σε 30 λεπτά!.

Στο 35΄ το σκορ ήταν 78-70, με τη διαφορά να αυξάνει αντί για να μειώνεται και τελικά ο Ολυμπιακός να φιλοδωρεί με μια μεγαλοπρεπή «100άρα» τη Ρεάλ, δείχνοντας ότι διαθέτει και εξαιρετική επίθεση εκτός από κορυφαία άμυνα.

Σχολιάστε το άρθρο

Απομένουν 3000 χαρακτήρες αποστολή
Τα πιο πρόσφατα σχόλια
Giorgos Ellhnas tis Diasporas[193.129.1xx.xxx]
13/05/2013 16:34

Συγχαρητήρια στην ομάδα, τους τεχνικούς, το προσωπικό και όλους τους φιλάθλους του Ολυμπιακού.

περισσότερα
Ζήτω ο Ολυμπιακός!![79.167.1xx.xxx]
13/05/2013 15:36

Eτσι γινοταν και το 2004-2005.Ο καθε πικραμενος Ελληνας χοροπηδουσε απο τη χαρα του, καποιοι αλλοι ομως ειχαν τα σχεδια τους για τα επομενα χρονια.Αφησαν τον Ελληνα να επαιρεται, να βλεπει το τυρι , τη φακα ομως δεν μπορουσε να μαντεψει.Τοτε με τους ολυμπιακους της αρπαχτης,τους μεταναστες χωρις να πληρωνουν εφοριες ΙΚΑ, το πρωταθλημα ποδοσφαιρου,μπασκετ της ευρωπης και ολα καλα...Μετα ηλθε η λυπητερη.Η παγκοσμιοποιηση ηταν καλη τοτε που τσιμπουσαν οι αφελεις, την ιδια στιγμη που οι εγκεφαλοι της διεθνους τοκογλυφιας σε συνεργασια με εγχωρια οντα,ειχαν ΜΕΓΑΛΟΠΝΟΑ σχεδια.Αυτα βιωνουμε σημερα....