Παρασκευή, 03 Μαΐου 2013 00:00
UPD:00:14
EPA/ANDY RAIN

Οι παίκτες της Τσέλσι πανηγυρίζουν τη νίκη τους επί τη Βασιλείας.

Ακόμη έναν ευρωπαϊκό τίτλο θα έχει την ευκαιρία να προσθέσει στην τροπαιοθήκη της η Τσέλσι μετά την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ πέρυσι, καθώς προκρίθηκε στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ με δύο νίκες επί της Βασιλείας, της οποίας επικράτησε απόψε και στο Λονδίνο, με 3-1.

Η Βασιλεία αγωνίστηκε ανοιχτά στο «Στάμφορντ Μπριτζ», αφού μετά την εντός έδρας ήττα (1-2) δεν είχε τίποτα να χάσει. Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας είχε γρήγορο ρυθμό και καλές ευκαιρίες, με τους Ελβετούς να βρίσκουν στόχο στις καθυστερήσεις με τον Σάλαχ.

Το τέρμα της Βασιλείας «αφύπνισε» τους παίκτες του Ράφα Μπενίτεθ, που δεν είχαν όρεξη να μπουν σε περιπέτειες. Έτσι, στο 50΄ ο Φερνάντο Τόρες έφερε το παιχνίδια στα «ίσα», ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μόουζες έβαλε «απαγορευτικό» στα όποια σχέδια των φιλοξενούμενων, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 59΄ με εξαιρετικό σουτ ο Νταβίντ Λουίζ.