Ο Θρύλος έκανε το 1-0 με την Εφές

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν στα πλέι οφ με νίκη επί των Τούρκων
Τετάρτη, 10 Απριλίου 2013 22:56
UPD:23:17

Με το «δεξί» μπήκε στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλητές Ευρώπης ξεκίνησαν με νίκη στο ΣΕΦ επί της Αναντολού Εφές (67-62) την προσπάθειά τους να βρεθούν στο φάιναλ-4 του Λονδίνου και να υπερασπιστούν τα κεκτημένα τους. Τους «ερυθρόλευκους» οδήγησε ένας εκπληκτικός Πρίντεζης, που με 26 πόντους έκανε ατομικό ρεκόρ στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-32, 50-46, 67-62

Ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ ήταν άλλωστε ο μοναδικός παίκτης από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ η τουρκική ομάδα μέτρησε μόλις ένα εύστοχο τρίποντο σε 19 προσπάθειες!

Ο Ολυμπιακός δεν είχε σταθερά καλή απόδοση, ωστόσο αρκούσαν κάποιες εκλάμψεις και η καλή άμυνα των γηπεδούχων για να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και να αφήσουν την Εφές να κυνηγά.

YOUTUBE/EUROLEAGUE

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 17-15 για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίο στη συνέχεια με ένα επιμέρους σκορ 13-4 μετέτρεψαν το  19-19 σε 32-23 (17΄), αρκούσε όμως ένα από τα συνήθη «νεκρά» διαστήματά τους για να επιτρέψουν στην τουρκική ομάδα, που προεξαρχόντων των Μπάρατς και Γκονλούμ στην επίθεση, μείωσε σε 33-32 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση της Αναντολού συνεχίστηκε και στην τρίτη περίδο, με τον Φάρμαρ να γράφει στο 24' το 36-40 υπέρ των Τούρκων. Πρόσκαιρα όπως αποδείχθηκε, αφού οι Πρίντεζης, Λο στην περιφέρεια και Χάινς κάτω από τα καλάθια έφεραν τον Ολυμπιακό στο 50-46, στο 30ο λεπτό.

Η συνέχεια ανήκε στον Πρίντεζη, που έστησε το δικό του «σόου» στο ΣΕΦ και κράτησε την ομάδα του σε θέση οδηγού οσάκις ο αντίπαλος πλησίαζε απειλητικά, καθώς με τρίποντο στο 34' έκανε το 55-50 και με δίποντο στο 36' το 58-54.

Κάρφωμα του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό, 1:37 πριν τη λήξη, έφερε τον Ολυμπιακό στο +7 (65-58), Φάρμαρ και Λούκας έφεραν τους φιλοξενούμενους κοντά στα 49΄΄ πριν τη λήξη, αλλά ο Χάινς πήρε ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ και ο Σπανούλης από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.