«Βασίλισσα» και στο ποδόσφαιρο

Με γκολ του Λιβάγια η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ και επέστρεψε στην κορυφή της Super League.
Κυριακή, 05 Νοεμβρίου 2017 21:53
UPD:21:53
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Μετά την πρόκριση της ομάδας μπάσκετ στον τελικό του κυπέλλου μπάσκετ, οι φίλαθλοι της Ένωσης πανηγύρισαν... διπλά. Στο ίδιο μέρος (ΟΑΚΑ), η... ποδοσφαιρική ΑΕΚ πήρε το «τρίποντο» στο μεγάλο ματς της ημέρας με τους Θεσσαλονικείς και «συγκατοικεί» στο ρετιρέ της κατάταξης με τον Ατρόμητο, με τη συμπλήρωση του 1/3 του πρωταθλήματος.

Επέστρεψε στην κορυφή της Super League η ΑΕΚ, μετά τη μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ (1-0) στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Super League.

Μία από τα ίδια για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου στο Λεκανοπέδιο. Μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό με το ίδιο σκορ, οι «ασπρόμαυροι» δεν πήραν τίποτα ούτε απέναντι στην ΑΕΚ κι έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν μόνοι στην κορυφή της Super League.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους. Μια αδιανόητη ενέργεια του Αραούχο στο 7ο λεπτό (χτύπησε εν ψυχρώ τον Ζαμπράνο) ανάγκασε τον Αρετόπουλο να στείλει τον Αργεντινό στ΄ αποδυτήρια.

Με δέκα παίκτες για ένα «γεμάτο» 90λεπτο (αν υπολογιστούν και οι καθυστερήσεις) και ποδοσφαιριστές ταλαιπωρημένους από την υπερπροσπάθεια -μόλις 72 ώρες νωρίτερα- με τη Μίλαν, η Ενωση είχε να ανεβεί πραγματικό Γολγοθά.

Κι ενώ θα περίμενε κανείς τον ΠΑΟΚ να πιέσει για να προηγηθεί, στο 25΄ η ΑΕΚ μπήκε μπροστά στο σκορ και η αριθμητική ισορροπία είχε αποκασταθεί!

Από την ασίστ του Σιμόες, ο Μάρκο Λιβάγια άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και σκόρπισε ενθουσιασμό στην εξέδρα. Στο 34΄ ο Ζαμπράνο έχοντας ήδη κίτρινη κάρτα, πήγε επικίνδυνα πάνω στον σκόρερ με αποτέλεσμα να «κιτρινιστεί» για δεύτερη φορά και να αποβληθεί.

Με δέκα πλέον οι δύο ομάδες, ήταν φυσικό να κυριαρχήσει η σκοπιμότητα. Ειδικά από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ έδειχνε ανήμπορος να απειλήσει, το ματς απέκτησε αργό ρυθμό με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα.

Η αντικατάσταση του Λιβάγια από τον Μπακασέτα στέρησε από την ΑΕΚ τον μοναδικό της επιθετικό και παράλληλα τον παίκτη που κρατούσε μπαλα καλύτερα απ΄τόν καθένα. Ετσι, από το μέσο του β΄ ημιχρόνο και μετά ο ΠΑΟΚ απέκτησε το «πάνω χέρι» και έπαιξε στο μισό γήπεδο την Ενωση, χάνοντας μια και μοναδική «καθαρή» ευκαιρία με τον Πρίγιοβιτς στο 85΄.

Λίγο αργότερα ο Μπίσεσβαρ σε επίδειξη... αντιεπαγγελματισμού, αρχικά δεν τήρησε fair play και στην εξέλιξη της φάσης χτύπησε τον Μπακασέτα και αποβλήθηκε!

Η ΑΕΚ κράτησε στο «μηδέν» τον ΠΑΟΚ για 7η συνεχόμενη φορά ως γηπεδούχος και ανέβηκε ξανά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, όπου πλέον συγκατοικεί με τον Ατρόμητο.