Ο αγνώριστος εκτός έδρας Παναθηναϊκός έχασε και στην Τρίπολη από τον Αστέρα (0-1)

Σάββατο, 04 Νοεμβρίου 2017 22:03
UPD:22:06
INTIME SPORTS/ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Για 5ο σερί ματς μακριά από την Αθήνα ο Παναθηναϊκός απέτυχε να πάρει το πρώτο του εφετινό «τρίποντο» και γνώρισε την 3η ήττα του στο πρωτάθλημα (οι άλλες δύο ήταν στο Αγρίνιο και στην Κέρκυρα, ενώ έχει και δύο ισοπαλίες).

Δεν μπορεί εκτός έδρας ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού στην Λεωφόρο, ηττήθηκαν με 0-1 από τον Αστέρα στην Τρίπολη κι έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν περισσότερο προς την κορυφή.

Το ματς κρίθηκε στο 86΄ με την κεφαλιά του Μουνάφο, μετά το γύρισμα της μπάλας από τον Ιγκλέσιας, ενώ είχε προηγηθεί το κόρνερ του Τόνσο. Οι Αρκάδες μετά την ΑΕΚ επικράτησαν στο γήπεδό τους και επί του Παναθηναϊκού, ενώ δεν έχουν ηττηθεί ούτε από τον Ολυμπιακό (1-1 στο Καραϊσκάκη).

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές φάσεις, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει καλύτερος... στα σημεία από τον αντίπαλό του. Οι πιο καλές στιγμές στο διάστημα αυτό ήταν η κεφαλιά του Μολίνς στο 12΄ (μπλόκαρε ο Αθανασιάδης), ενώ στο 32΄ η προβολή του ίδιου έφυγε λίγο άουτ. Ο Αστέρας απείλησε στο 24΄ με το σουτ του Καλτσά να κοντράρει και να περνάει κόρνερ.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο, τουλάχιστον, μέχρι το 60΄. Από κει και ύστερα το παιχνίδι έγινε πιο ζωηρό και όλα έδειχναν ότι η ομάδα που θα πετύχαινε πρώτη το γκολ θα ήταν και η νικήτρια.

Οι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 52΄ με το ανάποδο ψαλιδάκι του Μολέδο (η μπάλα πέρασε άουτ). Ο Γκοντό νικήθηκε από τον Βλαχοδήμο στο τετ-α-τετ που είχαν λίγο αργότερα, ωστόσο, την τελευταία λέξη στο ματς είχε ο Μουνάφο, τέσσερα λεπτά πριν το 90΄.