Super League: Στο φινάλε γλίτωσε την ήττα ο Λεβαδειακός

Κυριακή, 10 Σεπτεμβρίου 2017 20:16
UPD:20:19
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Μετά από μία ισοπαλία (Παναθηναϊκός) και μία ήττα (Ξάνθη), ο Πλατανιάς έφτασε μία ανάσα από το να πανηγυρίσει το πρώτο του «τρίποντο» στο πρωτάθλημα της Super League, ωστόσο, και πάλι δεν τα κατάφερε.

«Έσωσε την παρτίδα» στο φινάλε ο Μητρόπουλος για τον Λεβαδειακό. Με το γκολ του έμπειρου μέσου στο 90΄ οι Βοιωτοί αναδείχθηκαν ισόπαλοι, 1-1, με τον Πλατανιά, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Το γκολ του Μπούντνικ στο 57΄ δεν στάθηκε αρκετό για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου να φύγει με το «διπλό» από την πρωτεύουσα της Βοιωτίας, κααθώς στην εκπνοή του ματς οι γηπεδούχοι κατάαφεραν να ισοφαρίσουν και να πάρουν την 3η ισοπαλία τους σε ισάριθμα ματς.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο 45λεπτο, αλλά για μία ακόμη φορά δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Έφτασαν με καλές προϋποθέσεις στο πρώτο μέρος δύο φορές στα καρέ του Πλατανιά, αλλά ο Κοκκαλάς βρέθηκε σε σωστή θέση κι απομάκρυνε το σουτ του Γιακουμάκη στην πρώτη, ενώ στη δεύτερη το πλασέ του Γιουσούφ από καλή θέση δε βρήκε στόχο.

Η κορυφαία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ανήκε στον Πλατανιά, με την κεφαλιά του Καρυπίδη στο 12΄ να διώχνει πάνω στη γραμμή ο Μεντί.

Οι Χανιώτες ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ γρήγορα στην επανάληψη. Συγκεκριμένα, στο 57΄ μετά από ατομική προσπάθεια του Ενσικουλού και την απόκρουση του Επασί στο πλασέ του επιθετικού του Πλατανιά, ο Μπούντνικ πήρε το «ριμπάουντ» κι άνοιξε το σκορ (1-0).

Δεν έδειχνε ότι θα μπορούσε να αντιδράσει ο Λεβαδειακός, ωστόσο, ο Μητρόπουλος κατάφερε να σκοράρει στο 90΄ και να χαρίσει στην ομάδα του Ανιγκό τον τρίτο βαθμό στο πρωτάθλημα.