Δευτέρα, 07 Νοεμβρίου 2016 20:44
UPD:20:53
INTIME SPORTS/ΤΟΣΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Στιγμιότυπο του αγώνα.

Την 5η του νίκη σε ισάριθμα ματς στην Α1 πέτυχε ο Ολυμπιακός στην Θεσσαλονίκη επί του Άρη με 70-63 στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 5ης αγωνιστικής.

Το ντέρμπι κρίθηκε εν πολλοίς στη δεύτερη περίοδο, όπου στο ξεκίνημά της με τρία τρίποντα του Παπανικολάου ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +16 (52-36) και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων στο 4ο δεκάλεπτο (μείωσαν στο -2, 56-58) τα δύο σερί τρίποντα από τους Αγραβάνη, Λοζτσέσκι έδωσαν την ευκαιρία στους Πειραιώτες να πάρουν διαφορά ασφαλείας και να φτάσουν στη νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την εντός έδρας ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και θα πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην Κωνσταντινούπολη για το ματς που ακολουθεί στην Euroleague με την Γαλατασαράι (Παρασκευή).

Ο Σπανούλης με 13 πόντους και 11 ασίστ έκανε τη διαφορά, ενώ με 12 πόντους τελείωσε το παιχνίδι ο Ματ Λοτζέσκι. Επίσης σημαντική ήταν και η συμβολή του Μπιρτς με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 τάπες.

Με 18 πόντους ο Ντραγκίσεβιτς ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των γηπεδούχων.