Μπάσκετ: Δεύτερη νίκη για Κύμη

Κυριακή, 06 Νοεμβρίου 2016 23:21
UPD:07/11/2016 00:26
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Αν εξαιρεθεί το πρώτο δεκάλεπτο, που η ομάδα της Εύβοιας ήταν πίσω στο σκορ, οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 24-10 στη δεύτερη περίοδο και προγήθηκαν με 40-31 στο 20΄

Τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η νεοφώτιστη Κύμη, που επικράτησε 78-67 των Τρικάλων για την 5η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών και υποχρέωσε τους Θεσσαλούς στην τέταρτη ήττα.

Αν εξαιρεθεί το πρώτο δεκάλεπτο, που η ομάδα της Εύβοιας ήταν πίσω στο σκορ, οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 24-10 στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκαν με 40-31 στο 20΄.

Πολύ καλή στη δημιουργία η Κύμη (18 ασίστ) και ταχύτατη στο transition συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά, την οποία έφτασε στο +21 (70-49) στο 34΄.

Κορυφαίος της νικήτριας ήταν ο Μόργκαν με 24 πόντους, ενώ 14 πρόθεσε ο Αντεγκμπόγιε. Για τα Τρίκαλα προσπάθησε ο Μπάρλοου (19 πόντοι), αλλά δεν ήταν αρκετός.