Μπάσκετ: Ισοφάρισε ο Άρης, στο ΟΑΚΑ η πρόκριση για τον τελικό με τον Παναθηναϊκό

Τετάρτη, 11 Μαΐου 2016 21:01
UPD:21:27
INTIME SPORTS/ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ

Σε πέμπτο αγώνα, που θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο (14/5) στο ΟΑΚΑ, θα κριθεί ποιός θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στους τελικούς της Α1 Ανδρών, καθώς ο Άρης νίκησε 56-50 τον Παναθηναϊκό στο «Αλεξάνδρειο» και ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών με τους «πράσινους» σε 2-2.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο χάρις στην άμυνά του, που υποχρέωνε τους γηπεδούχους να σουτάρουν με πολύ χαμηλό ποσοστό. Ως εκ τούτου προηγήθηκε με 10-5 στο 5ο λεπτό και 16-8 στο 12΄ με τους Ουίλιαμς και Ραντούλιτσα να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 29-19 υπέρ των «πρασίνων».

Εκ διαμέτρου αντίθετη η εικόνα στη συνέχεια, καθώς με 4/4 τρίποντα (2 ο ΜακΝίλ και από ένα οι Γουότερς, Μούρτος) ο Άρης ισοφάρισε σε 31-31 στο 23΄ κι ένα λεπτό αργότερα πέρασε μπροστά με 33-32, για να γίνει στο 33΄ το 45-37 με τρίποντο του ΜακΝίλ.

Η εμπειρία των φιλοξενούμενων και οι Φώτσης, Ουίλιαμς επέτρεψαν στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη όχι μόνο να επιστρέψει στο ματς αλλά να προηγηθεί κιόλας στο 36΄ με 45-48, αλλά ο Άρης με σερί 6-0 ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα (51-48 στο 38΄) και έφτασε στη νίκη.