«Όρθιος» και στους «Ζωσιμάδες» ο Πανιώνιος, 1-1 με ΠΑΣ

Δευτέρα, 21 Μαρτίου 2016 21:48
UPD:21:58
ACTION IMAGES PRESS AGENCY/E

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, αν εξαιρεθεί το γκολ των γηπεδούχων στο 23΄, το οποίο σημείωσε ο Ίλιτς με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, κι ενώ στο 5ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν ζητήσει πέναλτι σε χέρι του Μπακασέτα μετά από κεφαλιά του Μιχαήλ.

Ο Πανιώνιος αντιμετώπισε απόψε το φάσμα της ήττας στα Γιάννενα απέναντι στον γηπεδούχο ΠΑΣ, όμως κατόρθωσε να φύγει ισόπαλος 1-1 από την πρωτεύουσα της Ηπείρου και να διατηρήσει διαφορά 6 βαθμών από τους έκτους Πλατανιά και ΠΑΣ Γιάννινα.

Ανάλογο ήταν το αγωνιστικό μοτίβο και στην επανάληψη. Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 67΄, με τον Ναδάλες να αστοχεί από κοντά και το παιχνίδι να παίρνει «φωτιά» μετά το 70ό λεπτό.

Στο 76΄ ο διαιτητής Τζήλος απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μανιά και δύο λεπτά αργότερα έκανε το ίδιο με τον Ρισβάνη, για μια αχρείαστη επέμβαση πάνω στον Ναδάλες, που προκάλεσε την έκρηξη του Μαρίνου Ουζουνίδη για την απερισκεψία του παίκτη του.

Ο Πανιώνιος έφτασε στην ισοφάριση στο 84΄ με πλασέ του Καραμάνου από την περιοχή, μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα των γηπεδούχων που δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε την ευκαιρία στις καθυστερήσεις να δώσει άλλους δύο βαθμούς στους Νεοσμυρνιώτες, καθώς ο Περιστερίδης τον νίκησε στο μεταξύ τους τετ α τετ.