Τετάρτη, 18 Νοεμβρίου 2015 12:35
UPD:23:43
USA Today Sports/Benny Sieu

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (φωτ. αρχείου).

Όταν ο Αντετοκούνμπο δεν είναι σε καλή ημέρα αυτό συνήθως συμβαίνει και με τους συμπαίκτες του στο Μιλγουόκι, οπότε είναι εύλογη η βαριά ήττα των Μπακς στην Ουάσινγκτον από τους Γουίζαρντς, με 86-115.

Ο νεαρός φόργουοντ ήταν άστοχος, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους (3/6 βολές, 3/13 δίποντα), παρότι βοήθησε αρκετά σε άλλους τομείς καθώς πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ κι έκανε ένα κλέψιμο κι ένα μπλοκ.

Αντίθετα, ο Παπανικολάου είδε την ομάδα του να φτάνει στη νίκη, καθώς με έναν εξαιρετικό Γκαλινάρι στη σύνθεσή του (32 πόντοι) το Ντένβερ νίκησε στη Νέα Ορλεάνη με 115-98 τους Πέλικανς, με τον Έλληνα διεθνή να μετρά 4 πόντους, 3 ριμπάουντ κι ένα μπλοκ στα 13 λεπτά που αγωνίστηκε.

Ασταμάτητοι οι Γουόριορς, νίκησαν το Τορόντο με 115-110 και αύξησαν το σερί τους στο 12-0, μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα ούσα, με τον Κάρι να σταματά στους 37 πόντους, ενώ το Κλίβελαντ έχασε δεύτερο κατά σειρά αγώνα, αυτή τη φορά στο Ντιτρόιτ από τους Πίστονς με 99-104.

Ο Τζέιμς ξεκίνησε με 23 πόντους στην πρώτη περίοδο αλλά στη συνέχεια περιορίστηκε και σκόραρε μόλις άλλους 7, ενώ για τα «πιστόνια» ο Ντράμοντ έδωσε συνέχεια στην εξαιρετική σεζόν που διανύει, σκοράροντας 25 πόντους και «κατεβάζοντας» 18 ριμπάουντ.