NBA: Σε σταθερή πορεία το Κλίβελαντ του Λεμπρόν

Σάββατο, 14 Νοεμβρίου 2015 11:37
UPD:11:45
USA Today Sports/ Adam Hunger

Οι Καβαλίερς περιόρισαν τους γηπεδούχους σε μόλις 12 πόντους στην τελευταία περίοδο και με τον Λεμπρόν Τζέιμς να «φρενάρει» τον Καρμέλο Άντονι.

Σταθερά καλό το Κλίβελαντ στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν, συμπλήρωσε οκτώ συνεχείς νίκες μετά την ήττα της πρεμιέρας απέναντι στο Σικάγο, επικρατώντας αυτή τη φορά των Νικς στη Νέα Υόρκη με 90-84 και φτάνοντας στο 8-1, που είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση στο πρωτάθλημα μετά το επιβλητικό 10-0 των πρωταθλητών Γουόριορς.

Οι Καβαλίερς περιόρισαν τους γηπεδούχους σε μόλις 12 πόντους στην τελευταία περίοδο και με τον Λεμπρόν Τζέιμς να «φρενάρει» τον Καρμέλο Άντονι (μόλις 4 πόντοι στο β΄ ημίχρονο), σκοράροντας ο ίδιος 31 πόντους, οι «ιππότες» έφτασαν στην επιτυχία.

Το Σακραμέντο είχε στη σύνθεσή του έναν εκπληκτικό ΝτεΜάρκους Κάζινς (40 πόντοι, 13 ριμπάουντ) κι έναν εξαιρετικό Ραζόν Ρόντο, ο οποίος έκανε τρίτο trilpe double στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια (23π., 14 ασίστ, 10 ριμπ.), στη νίκη με 111-109 επί του Μπρούκλιν, ενώ ο Κώστας Κουφός σε 18:35 είχε 5 πόντους, 7 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο κι ένα μπλοκ.

Triple double όμως και για τον Ράσελ Γουέστμπρουκ, που παίζει και για τον τραυματία Κέβιν Ντουράντ και ο οποίος κατέγραψε για δεύτερη συνεχή φορά και 21η στην καριέρα του αυτό το επίτευγμα, με 21 πόντους, 17 ριμπάουντ και 11 ασίστ στη νίκη της Θάντερ με 102-87 απέναντι στη Φιλαδέλφεια.