NBA: Ο Γιάννης νίκησε τον Λεμπρόν

Κυριακή, 15 Νοεμβρίου 2015 10:30
UPD:15:37
USA Today Sports/Benny Sieu

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (φωτ. αρχείου), στέρησε τη νίκη στους φιλοξενούμενους στην κανονική διάρκεια και στην πρώτη παράταση του αγώνα.

Το Κλίβελαντ μετρούσε οκτώ συνεχείς νίκες, αλλά στο Μιλγουόκι οι Μπακς υποχρέωσαν τους «ιππότες» σε στάση...

Τα «ελάφια» νίκησαν την ομάδα του Λεμπρόν Τζέιμς με 108-105 ύστερα από δύο παρατάσεις, αχρηστεύοντας έτσι την εξαιρετική παρουσία του «βασιλιά» που είχε 37 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για να συμβεί αυτό καθοριστικό ρόλο διαδραμάτισε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που με δικές του προσπάθειες στέρησε τη νίκη στους φιλοξενούμενους στην κανονική διάρκεια και στην πρώτη παράταση του αγώνα.

Ο διεθνής φόργουορντ έκανε double-double με 16 πόντους (4/5 βολές, 6/16 δίποντα) και 11 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε ακόμη μία ασίστ κι έκανε τρία κοψίματα σε 44:31 λεπτά, πριν αποβληθεί στη δεύτερη παράταση με έξι φάουλ.

Την καλύτερη μέχρι στιγμής εμφάνισή του στο Ντένβερ πραγματοποίησε ο Κώστας Παπανικολάου, στην ήττα των Νάγκετς με 81-105 από το Φοίνιξ.

Στα περίπου 20 λεπτά που συμμετείχε ο «Παπ» μέτρησε 9 πόντους (1/2 βολές, 4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα), ένα ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα μπλοκ, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο.