Κυριακή, 15 Νοεμβρίου 2015 10:30

NBA: Ο Γιάννης νίκησε τον Λεμπρόν

Το Κλίβελαντ μετρούσε οκτώ συνεχείς νίκες, αλλά στο Μιλγουόκι οι Μπακς υποχρέωσαν τους «ιππότες» σε στάση...

Τα «ελάφια» νίκησαν την ομάδα του Λεμπρόν Τζέιμς με 108-105 ύστερα από δύο παρατάσεις, αχρηστεύοντας έτσι την εξαιρετική παρουσία του «βασιλιά» που είχε 37 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για να συμβεί αυτό καθοριστικό ρόλο διαδραμάτισε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που με δικές του προσπάθειες στέρησε τη νίκη στους φιλοξενούμενους στην κανονική διάρκεια και στην πρώτη παράταση του αγώνα.

Ο διεθνής φόργουορντ έκανε double-double με 16 πόντους (4/5 βολές, 6/16 δίποντα) και 11 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε ακόμη μία ασίστ κι έκανε τρία κοψίματα σε 44:31 λεπτά, πριν αποβληθεί στη δεύτερη παράταση με έξι φάουλ.

Την καλύτερη μέχρι στιγμής εμφάνισή του στο Ντένβερ πραγματοποίησε ο Κώστας Παπανικολάου, στην ήττα των Νάγκετς με 81-105 από το Φοίνιξ.

Στα περίπου 20 λεπτά που συμμετείχε ο «Παπ» μέτρησε 9 πόντους (1/2 βολές, 4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα), ένα ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα μπλοκ, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο.