EuroCup: Μόνος ο Μαυροκεφαλίδης δεν μπορούσε, "χαρακίρι" ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Τετάρτη, 14 Οκτωβρίου 2015 21:59
UPD:22:24
ACTION IMAGES PRESS AGENCY/ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Με το... αριστερό επέστρεψε στις ευρωπαϊκές διασυλλογικές διοργανώσεις ύστερα από επταετή απουσία η ΑΕΚ, που ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ στην παράταση 94-96 από τη ρωσική Κράσνι, παρά τη "μυθική" εμφάνιση του Λουκά Μαυροκεφαλίδη που σκόραρε 42 πόντους (!) κάνοντας ρεκόρ καριέρας.

Η Ένωση προηγήθηκε γρήγορα με 13-4, όμως τότε ο επίσης εκπληκτικός Τόνι Μίτσελ άρχισε να "γαζώνει" με τρίποντα από την περιφέρεια και εν ριπή οφθαλμού με επιμέρους σκορ 16-1 οι Ρώσοι ξέφυγαν με έξι πόντους (20-14).

Με Γουόρεν και Μιλόσεβιτς να δίνουν λύσεις οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (30-27), αλλά τότε εμφανίστηκε ο Κούπερ, με δύο τρίποντα και πολλές ασίστ έδωσε το προβάδισμα στην Κράσνι με 43-37 στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +9 (52-61) 3,5 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά η "έκρηξη" του Μαυροκεφαλίδη, η ενέργεια του Παπαντωνίου και η εμπειρία του Καλαμπόκη έφεραν το 73-70 για την ΑΕΚ.

Στο σημείο εκείνο ο πρόεδρος-παίκτης (!) των Ρώσων, Ντμίτρι Γερασιμένκο, προκάλεσε με χειρονομίες το κοινό, έπεσαν αντικείμενα στο παρκέ και το ματς διακόπηκε για λίγα λεπτά, για να ξεφύγει η Κράσνι με πέντε πόντους (78-83) 1΄03΄΄ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο και καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ ισοφάρισε 83-83 στα 29΄΄ πριν τη λήξη, ο Μίτσελ με τρίποντο έγραψε το 83-86 στα 8΄΄ με 3/3 βολές από φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Μαυροκεφαλίδης κέρδισε το πέμπτο φάουλ του Μίτσελ, που έφυγε από το παρκέ με 39 πόντους και με 2/2 βολές έκανε το 94-94 με 28΄΄ δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη.

Τελικά το παιχνίδι κρίθηκε από ένα ανύπαρκτο φάουλ που καταλογίστηκε στον Παπαντωνίου και επέτρεψε στον Ματεγιούνας με δύο βολές να γράψει το 94-96. Το σουτ του Καλαμπόκη δεν βρήκε στόχο, ο Μιλόσεβιτς σκόραρε αλλά το καλάθι ήταν εκπρόθεσμο και η νίκη πήγε στην Κράσνι.