EuroCup: Ήττα στις λεπτομέρειες για Άρη

Τετάρτη, 14 Οκτωβρίου 2015 21:51
UPD:21:56
INTIME SPORTS/LATO KLODIAN

Ο Άρης στάθηκε ισάξιος αντίπαλος της Τραμπζονσπόρ του Νέναντ Μάρκοβιτς, από την οποία ηττήθηκε στην Τουρκία με 71-74 στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου του EuroCup.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν διαρκώς στην πρωτοπορία, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά 17-16, με καλάθι του Χάρντι.

Με πέντε σερί πόντους του Σανλί στη συνέχεια η ομάδα της Τραπεζούντας ξέφυγε με 22-16 και από εκείνο το σημείο και ύστερα οι "κίτρινοι" ακολουθούσαν διαρκώς, για να κλείσει το ημίχρονο στο 37-31.

Οι Μακ Νιλ και Κοέν έφεραν τον Άρη στο -1 (49-50), όμως με νέο σερί 5-0 οι Τούρκοι προηγήθηκαν 55-49 στο 30΄. Με τον Ξανθόπουλο όμως να κάνει τρία κλεψίματα στις αρχές της τελευταίας περιόδου, ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Γουάιτ να γράφει το 58-57 στα 7΄12΄΄ πριν τη λήξη.

Η Τραμπζονσπόρ πήρε ξανά προβάδισμα (64-60) αλλά Χάγκινς και Γουάιτ ισοφάρισαν και πάλι (64-64) στο 37ο λεπτό. Ο Στιπάνοβιτς έκανε το 70-67, ο Κοέν έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στα 27΄΄  όταν αστόχησε ελεύθερος σε τρίποντο και με 4/4 βολές του Χάρντι η Τραμπζονσπόρ πήρε τη νίκη.