Multimedia

Europa League: Παναθηναϊκός - Άγιαξ 1-2

Παρασκευή, 16 Σεπτεμβρίου 2016 00:36

Κακή εκκίνηση έκανε ο Παναθηναϊκός στην Ευρώπη, γνωρίζοντας την πρώτη φετινή ήττα σε επίσημο παιχνίδι, στον έκτο αγώνα του. Οι «πράσινοι» έχασαν 1-2 στο «Απόστολος Νικολαΐδης» από τον Άγιαξ, στο πλαίσιο του 7ου ομίλου του Europa League, παρότι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μπεργκ. Για τον Αίαντα σκόραραν οι Τραορέ στο 34΄ και Ρίντεβαλντ στο 67΄.

Η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι ήταν καλή μόνο στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα, διάστημα στο οποίο είχε επιβάλει το ρυθμό της απέναντι σε έναν «μουδιασμένο» αντίπαλο. O Μπεργκ άνοιξε το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο, όταν ο Γουακάσο σέντραρε από αριστερά, ο Ονανά έκανε λάθος με την μπάλα να καταλήγει στον Λουντ, εκείνος βρήκε τον Σουηδό σκόρερ και το 1-0 ήρθε πολύ εύκολα σε άδεια εστία.