LIVE: Tελικός Champions League: Ντόρτμουντ - Μπάγερν 1 - 2

Σάββατο, 25 Μαΐου 2013 16:00
Updated:23:38
REUTERS/STEFAN WERMUTH

Ο προπονητής της Μπάγερν Μονάχου Γιουπ Χάινκες πανηγυρίζει με τους παίκτες ττου την κατάκτηση του Champions League.

Η τελευταία παράσταση στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ παίζεται απόψε στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου. Ντορτμουντ και Μπάγερν, οι δύο κορυφαίες ομάδες της διοργάνωσης, βάσει πορείας, αποτελεσμάτων και «ειδικού βάρους» των ομάδων που απέκλεισαν, θα τεθούν αντιμέτωπες με στόχο την κατάκτηση του τροπαίου. Παρακολουθήστε τον τελικό λεπτό προς λεπτό.

23:38Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Πρωταθλήτρια η Μπάγερν

Η Μπάγερν επικράτησε 2-1 της Ντόρτμουντ και κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ. Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο όπου η Ντόρτμουντ κυριάρχησε και έχασε τις σπουδαιότερες ευκαιρίες, η ομάδα του Γιουπ Χάινκες μπήκε αποφασισμένη στο 2ο μέρος για να πάρει το τρόπαιο. Ο Μάντζουκιτς άνοιξε το σκορ στο 62 όμως ο Γκιντογάν από το σημείο του πέναλτι ισοφάρισε έξι λεπτά μετά. Τελικά ο Ρόμπεν ήταν αυτός, ο οποίος στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με πλασέ, χάρισε στην Μπάγερν τη νίκη με σκορ 2-1 και μαζί το βαρύτιμο τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ.

23:36Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Για πρώτη φορά μετά το 2001, η ομάδα του Γιουπ Χάινκες κατακτά την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση

Λήξη αγώνα και η Μπάγερν κατακτά το Τσάμπιονς Λιγκ για τη σεζόν 2012-2013 επικρατώντας της Ντόρτμουντ με σκορ 2-1

23:35Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για το 2013 η Μπάγερν Μονάχου

23:34Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Δεύτερη αλλαγή για την Μπάγερν. Ο Γκόμεζ παίρνει τη θέση του πρώτου σκόρερ της αναμέτρησης, Μάντζουκιτς

23:33Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Δεύτερη αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Αντί του Μπέντερ πέρασε ο Σαχίν

23:32Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Αλλαγή για την Μπάγερν. Ο Γκουστάβο περνάει στη θέση του Ριμπερί

Αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Ο Σίμπερ πήρε τη θέση του Μπλαστσικόφσκι

23:31Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Ο Ριμπερί έκανε το κοντρόλ στο ύψος της περιοχής, με τακουνάκι άφησε την μπάλα στον Ρόμπεν, ο οποίος ξεπέρασε το τάκλιν του Σούμποτιτς και πλάσαρε με το αριστερό τον εξερχόμενο Βάιντενφελερ

23:30Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Γκολ!Η Μπάγερν στο 89ο λεπτό με τον Ρόμπεν πραγματοποιεί το 2-1

23:29Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν στο 87ο λεπτό με του σουτ του Σβαινστάιγκερ να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Βάιντενφελερ, ο οποίος απομάκρυνε σε κόρνερ

23:24Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Στο 83ο λεπτό η Μπάγερν εξακολουθεί να διατηρεί την κατοχή της μπάλας, σε ποσοστό 58%

23:22Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Ο Ιλκάι Γκούντογαν εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για λογαριασμό της Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του τελικού στο Γούεμπλει. Ντόρτμουντ-Μπάγερν 1-1

23:18Σάββατο 25 Μαΐου 2013

23:17Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Στο 76ο λεπτό δυνατό σουτ του Αλάμπα, απομάκρυνε εντυπωσιακά ο Βάιντενφελερ

23:14Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Στο 73ο λεπτό ο Ριτσόλι βγάζει από μια κίτρινη κάρτα σε Ριμπερί και Γκροσκρόιτς

Ο Μίλερ από τα δεξιά αφού ξεπέρασε και τον Βάιντενφελερ, πλάσαρε στην άδεια εστία όμως ο Σούμποτιτς πρόλαβε πάνω στη γραμμή και προ του Ρόμπεν απομάκρυνε την μπάλα

23:13Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Τρομερή ευκαιρία για την Μπάγερν στο 72ο λεπτό!

23:11Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ντόρτμοντ στο 70ο λεπτό σε σουτ του Χούμελς. Η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νόιερ

23:10Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Γκολ!Η Ντόρτμουντ ισοφαρίζει στο 67ο λεπτό με τον Γκιντογάν να σκοράρει από την άσπρη βούλα, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Νόιερ

23:09Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Ο Μάριο Μάντζουκιτς ανοίγει το σκορ για λογαριασμό της Μπάγερν Μονάχου

REUTERS/MICHAEL DALDER

Στο 67ο λεπτό ο Ντάντε κάνει κακό υπολογισμό και κλωτσάει τον Ρόις εντός περιοχής. Ο Ριτσόλι δίνει το πέναλτι αλλά όχι και την 2η κίτρινη στον Ντάντε που θα ήταν και αποβολή

23:08Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Πέναλτι για την Ντόρτμουντ

23:05Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Η Μπάγερν τιμωρεί για την ώρα την Ντόρτμουντ, η οποία στο πρώτο ημίχρονο είχε τις σπουδαιότερες ευκαιρίες να προηγηθεί

23:02Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Γκολ! Ο Μάντζουκιτς ανοίγει το σκορ για την Μπάγερν Μονάχου στο 60ο λεπτό. Ο Ριμπερί βρήκε με μπαλιά τρύπα τον Ρόμπεν σε θέση μέσα αριστερά στην περιοχή της Ντόρτμουντ, ο Ολλανδός γύρισε παράλληλα για τον Κροάτη, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάιντενφελερ. Ντόρτμουντ-Μπάγερν 0-1

23:00Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν όταν μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Μαρτίνεθ έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Μάντζουκιτς με δεύτερη κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Βάιντενφελερ

22:59Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Κόρνερ για την Μπάγερν στο 58

22:58Σάββατο 25 Μαΐου 2013

86.398 τα εισιτήρια του μεγάλου τελικού στο "Γουέμπλεϊ"

22:57Σάββατο 25 Μαΐου 2013

22:55Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Σχεδόν συμπληρωμένο το πρώτο δεκάλεπτο στο 2ο ημίχρονο και η Μπάγερν έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο πιέζοντας την Ντόρτμουντ

22:54Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Φίλαθλοι της Μπαγερν Μονάχου ανάβουν φωτοβολίδες κατά τη διάρκεια του αγώνα.

22:52Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Στο 50ο λεπτό παραμένει το 0-0 με τους οπαδούς της Μπάγερν να είναι πιο ευδιάθετοι στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου

22:51Σάββατο 25 Μαΐου 2013

22:47Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Χωρίς κάποια αλλαγή για τις δύο ομάδες στο 2ο ημίχρονο

22:46Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο. Ντόρτμουντ-Μπάγερν 0-0

22:40Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Ο διαιτητής Νίκολα Ριτσόλι δείχνει την κίτρινη κάρτα στον Ντάντε της Μπάγερν Μονάχου.

REUTERS/EDDIE KEOGH
22:34Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Κυριάρχησε η Ντόρτμουντ

Ισόπαλο 0-0 έληξε το πρώτο ημίχρονο, το οποίο βρήκε την Ντόρτμουντ να ξεκινά πολύ δυνατά και να κλείνει την Μπάγερν στα καρέ της. Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ με αποκορύφωμα του τετ α τετ του Λεβαντόφσκι στο 35ο λεπτό. Η Μπάγερν από την πλευρά της ισορρόπησε το ματς από το 20ο λεπτό και έπειτα, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία στο ημίωρο όταν ο Μάντζουκιτς έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στο δοκάρι, με τον Βάιντενφελερ να τη βρίσκει με τα ακροδάχτυλα.

22:32Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Λήξη ημιχρόνου με 0-0. Ο Ριτσόλι δεν έδωσε καθυστερήσεις για το πρώτο μισό και στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

22:29Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Αποψη του γηπέδου.

REUTERS/MICHAELA REHLE

Στο 43ο λεπτό ο Ρόμπεν εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας της Ντόρτμουντ όμως το πλασέ του έστειλε την μπάλα στο κεφάλι του Βάιντενφελερ

22:28Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Νέα σπουδαία ευκαιρία για την Μπάγερν

22:25Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Μεγάλη ευκαιρία! Στο 35ο λεπτό η Ντόρτμουντ χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία της. Ο Λεβαντόφσκι ξέφυγε υπέροχα από τον προσωπικό του αντίπαλο μέσα στην περιοχή, πλάσαρε από τα δεξιά τον Νόιερ, ο οποίος όμως έπεσε και απομάκρυνε την μπάλα

Ο τερμαφύλακας της Μπορούσια Ντόρτμουντ αποκρούει σουτ του Μάριο Μάντζουκιτς της Μπάγερν Μονάχου.

REUTERS/DARREN STAPLES
22:17Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Στο 30ο λεπτό η Μπάγερν χάνει νέα σπουδαία ευκαιρία με τον Ρόμπεν να μην μπορεί να πλασάρει εύστοχα αφού ο Βαιντενφέλερ έπεσε στα πόδια του και απομάκρυνε σε κόρνερ

22:15Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι της Μπορούσια Ντόρτμουντ προσπαθεί να σουτάρει μπροστά από τους Ζερόμ Μπόατενγκ ενώ παρακολουθεί ο Φίλιπ Λαμ.

22:14Σάββατο 25 Μαΐου 2013

22:12Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Δοκάρι στο 27ο λεπτό! Σπουδαία ευκαιρία για την Μπάγερν όταν σε σέντρα του Ριμπερί, ο Μάντζουκιτς πήρε την κεφαλιά με τον Βαϊντενφέλερ να απομακρύνει και την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι πριν καταλήξει κόρνερ

22:11Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Το 0-0 παραμένει στο 26ο λεπτό με την Μπάγερν να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά την Ντόρτμουντ να είναι πιο επικίνδυνη στις κόντρα επιθέσεις έχοντας χάσει τρεις σημαντικές ευκαιρίες

22:08Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Η γερμανίδα καγκελάριος Αγκελα Μέρκελ χαιρετά τον πρόεδρο της Μπάγερν Μονάχου Ούλι Χένες λίγο μετά την άφιξή της στο στάδιο Γουέμπλεϊ.

22:00Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για την Ντόρτμουντ με τον Μπλαστσικόφσκι να σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά ο Νόιερ απομάκρυνε με τα πόδια

21:59Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Στο 13ο λεπτό, ο Νόιερ αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Λεβαντόφσκι

21:56Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Στο 10ο λεπτό η πρώτη καλή ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Μετά από αντεπίθεση, ο Μπλαστσικόφσκι έπιασε το δεξί σουτ, έστειλε όμως την μπάλα πάνω από το δοκάρι του Νόιερ

21:53Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Ανεκμετάλλευτη και αυτή η στημένη φάση για την Ντόρτμουντ, η οποία πάντως έχει μπει πιο δυνατά στο ματς

21:52Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Στο 7ο λεπτό, δεύτερο κόρνερ για την Ντόρτμουντ

21:50Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προσπαθεί να πιέσει την Μπάγερν ψηλά από το ξεκίνημα του αγώνα για να μην της επιτρέψει την καλή κυκλοφορία της μπάλας

21:48Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Στο 3ο λεπτό πρώτο κόρνερ για την Ντόρτμουντ!

21:47Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Το ματς ξεκίνησε με την Μπάγερν στην σέντρα!

21:44Σάββατο 25 Μαΐου 2013