NBA: Πρώτος σκόρερ ο Αντετοκούνμπο στην ήττα από Ατλάντα

Δευτέρα, 23 Φεβρουαρίου 2015 13:12
UPD:15:46
EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Ο διεθνής άσος (φωτ. αρχείου) χρησιμοποιήθηκε για 32:03 λεπτά και τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα και 1 λάθος.

Παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς μαζί με τον Κρις Μίντλετον, τα «ελάφια» ηττήθηκαν στο «Μπράντλεϊ Σέντερ» του Μιλγουόκι από την Ατλάντα με 97-86.

Ο διεθνής άσος χρησιμοποιήθηκε για 32:03 λεπτά και τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα και 1 λάθος. Στο αντίπαλο «στρατόπεδο», οι Χοκς στηρίχθηκαν στον επιθετικό πλουραλισμό τους για να φτάσουν στην επιτυχία, καθώς είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο τον Πολ Μίλσαπ, ο οποίος σημείωσε 23 και «κατέβασε» και 16 ριμπάουντ.

Στο μεταξύ, το Μέμφις ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων στο τέταρτο δωδεκάλεπτο (σ.σ. 77-64 στο 36΄) και νίκησε 98-92 τους Μπλέιζερς στο «Μόντα Σέντερ» του Πόρτλαντ, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στη δεύτερη διαδοχική ήττα τους.

Πρώτος σκόρερ των Γκρίζλις ήταν ο Μαρκ Γκασόλ, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους, ωστόσο μερίδιο στην επιτυχία έχουν και οι δύο Έλληνες της ομάδας: ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 18:03 λεπτά με απολογισμό 4 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Νικ Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με 2 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος σε 14:46 λεπτά συμμετοχής.

Τέλος, το Κλίβελαντ επιβλήθηκε 101-83 των Νικς στο «Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν» της Νέας Υόρκης, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να πετυχαίνει 18 πόντους για λογαριασμό των νικητών και να «σκαρφαλώνει» στην 22η θέση της λίστας των σκόρερ όλων των εποχών στο NBA.

Ο 30χρονος φόργουορντ έφτασε τους 24.383 πόντους στην καριέρα του και ξεπέρασε τον παλαίμαχο «αστέρα» των Φιλαδέλφεια Σίξερς, Άλεν Αϊβερσον.