Η πρεμιέρα των γηπεδούχων

Κυριακή, 21 Απριλίου 2013 10:30
UPD:18:31
REUTERS/ADAM HUNGER

Με...οδηγό τον Καρμέλο Αντονι που πέτυχε 36 πόντους, οι Νικς επικράτησαν με 85-78 στο «Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν» της Βοστόνης και μπήκαν με το...δεξί στα πλέι οφ.

Η πρεμιέρα των πλέι οφ του ΝΒΑ βρήκε και τους τέσσερις γηπεδούχους να παίρνουν ισάριθμες νίκες και το προβάδισμα με 1-0 στη σειρά των αγώνων.

Όταν η Νέα Υόρκη έχει σε μεγάλη μέρα τον Καρμέλο Άντονι πολύ δύσκολα χάνει. Με...οδηγό το μεγάλο αστέρι τους, που πέτυχε 36 πόντους, οι Νικς επικράτησαν με 85-78 στο «Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν» της Βοστόνης και μπήκαν με το...δεξί στα πλέι οφ.

YOUTUBE/NBA

NBA Nightly Highlights

Με λέι απ του Αντρέ Μίλερ 1.3'' πριν τη λήξη το Ντένβερ πήρε μεγάλη νίκη επί του Γκόλντεν Στέιτ με 97-95. Ο Μίλερ, μάλιστα, ήταν αυτός που πέτυχε τους 18 από τους 28 συνολικά πόντους του στην τελευταία περίοδο. Ο Κώστας Κουφός στα 26 λεπτά που αγωνίστηκε σημείωσε 6 πόντους, «μάζεψε» 7 ριμπάουντ, έκανε 1 μπλοκ και είχε μόλις ένα λάθος.

Έχοντας για κορυφαίους τους Ντερόν Ουίλιαμς (22π.) και Μπρουκ Λόπες (21π.) το Μπρούκλιν επικράτησε άνετα του Σικάγο με 106-89.

Οι Λος Άντζελες Κλίπερς είχαν 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι επιβλήθηκαν άνετα του Μέμφις με 112-91.

Το εισιτήριο για τους ημιτελικούς θα πάρουν οι ομάδες που θα πετύχουν 4 νίκες.