Κυριακή, 21 Απριλίου 2013 10:30

Η πρεμιέρα των γηπεδούχων

Η πρεμιέρα των πλέι οφ του ΝΒΑ βρήκε και τους τέσσερις γηπεδούχους να παίρνουν ισάριθμες νίκες και το προβάδισμα με 1-0 στη σειρά των αγώνων.

Όταν η Νέα Υόρκη έχει σε μεγάλη μέρα τον Καρμέλο Άντονι πολύ δύσκολα χάνει. Με...οδηγό το μεγάλο αστέρι τους, που πέτυχε 36 πόντους, οι Νικς επικράτησαν με 85-78 στο «Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν» της Βοστόνης και μπήκαν με το...δεξί στα πλέι οφ.

Με λέι απ του Αντρέ Μίλερ 1.3'' πριν τη λήξη το Ντένβερ πήρε μεγάλη νίκη επί του Γκόλντεν Στέιτ με 97-95. Ο Μίλερ, μάλιστα, ήταν αυτός που πέτυχε τους 18 από τους 28 συνολικά πόντους του στην τελευταία περίοδο. Ο Κώστας Κουφός στα 26 λεπτά που αγωνίστηκε σημείωσε 6 πόντους, «μάζεψε» 7 ριμπάουντ, έκανε 1 μπλοκ και είχε μόλις ένα λάθος.

Έχοντας για κορυφαίους τους Ντερόν Ουίλιαμς (22π.) και Μπρουκ Λόπες (21π.) το Μπρούκλιν επικράτησε άνετα του Σικάγο με 106-89.

Οι Λος Άντζελες Κλίπερς είχαν 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι επιβλήθηκαν άνετα του Μέμφις με 112-91.

Το εισιτήριο για τους ημιτελικούς θα πάρουν οι ομάδες που θα πετύχουν 4 νίκες.