Ιταλία: Τρίποντο στο Ούντινε για Ρόμα

Σάββατο, 17 Φεβρουαρίου 2018 22:07
UPD:18/02/2018 00:17
EPA/Stefano Lancia

Τα τέρματα που έκριναν την αναμέτρηση υπέρ των «τζαλορόσι», που είχαν βασικό τον Κώστα Μανωλά, σημείωσαν ο Τσενγκίς Ουντέρ στο 70΄ και ο Ντιέγκο Περότι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ρόμα ξεπέρασε το εμπόδιο της Ουντινέζε, την οποία νίκησε 2-0 στο «Φρίουλι» στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Serie A και ανέβηκε στην τρίτη θέση με 50 βαθμούς.

Η Κιέβο νίκησε 2-1 την Κάλιαρι στο «Μπεντεγκόντι» και απομακρύνθηκε από τις «επικίνδυνες» θέσεις. Η ομάδα της Βερόνα προηγήθηκε 2-0 με τους Εμανουέλε Τζακερίνι στο 74ο και Ρομπέρτο Ινγκλέζε στο 76ο λεπτό, για να μειώσουν οι Σαρδηνοί στο 82΄ με τον Λεονάρντο Παβολέτι.

Οι κακές εμφανίσεις της Ίντερ συνεχίστηκαν, καθώς ηττήθηκε 0-2 στη Γένοβα από την Τζένοα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Ρανόκια στο 45΄, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Πάντεφ στο 59΄.

Οι «νερατζούρι» μετρούν μετά τις 23 Δεκεμβρίου και την ήττα από τη Σασουόλο μόλις μια νίκη και πέντε ισοπαλίες, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν να χάσουν και την τέταρτη θέση.