Ισπανία: Ξανάπιασε... δουλειά η Μπαρτσελόνα

Σάββατο, 17 Φεβρουαρίου 2018 22:00
UPD:18/02/2018 00:19
REUTERS/VINCENT WEST

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε επικράτησε 2-0 στο «Ιπουρούα» της Έιμπαρ και άνοιξε τη διαφορά από τη δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης στους 10 βαθμούς, με τους «ροχιμπλάνκος» να παίζουν αύριο εντός έδρας με την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα στο ισπανικό πρωτάθλημα, ύστερα από δύο συνεχείς ισοπαλίες για τους «μπλαουγκράνα».

Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ στο 16΄ με τον Σουάρες, ύστερα από απίθανη ασίστ του Μέσι και σφράγισαν το τρίποντο στο 88΄ με το γκολ του Ζόρντι Άλμπα.

Οι Βάσκοι, πάντως, έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 66ο λεπτό, καθώς ο Ορεγιάνα αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε επτά λεπτά.

Εκτός έδρας νίκη με 2-1 και για τη Σεβίλη απέναντι στη Λας Πάλμας με τέρματα των Μπεν Γεντέρ στο 35΄ και Σαράμπια στο 50΄, ενώ μείωσε με πέναλτι ο Καλέρι στο 82΄.

Η Αλαβές βύθισε στην απελπισία τη Λα Κορούνια, την οποία νίκησε 1-0 στο «Μεντιθορόθα» με γκολ του Μουνίρ στο 61΄ και την άφησε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Βαλένθια τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ουραγό Μάλαγα, αλλά με ανατροπή στα τελευταία λεπτά επικράτησε με 2-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27΄ με τον Ιντέγε κα δέκα λεπτά πριν τη λήξη κρατούσαν το τρίποντο.

Μέσα σε 5 λεπτά, όμως, τα πάντα άλλαξαν. Αρχικά ο Κοκλέν ισοφάρισε στο 80ό λεπτό και στη συνέχεια ο Παρέχο με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-2 στο 84΄, ενώ η Μάλαγα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μιγκέλ στο 84΄.