Μπάσκετ: Στις «16» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος η Εθνική Εφήβων

UPD:23:10
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Στιγμιότυπο του αγώνα.

Πρώτη και αήττητη ολοκλήρωσε η Εθνική Εφήβων τις υποχρεώσεις της στην πρώτη φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Οι νεαροί διεθνείς νίκησαν απόψε και τη Σερβία, με 69-60, περατώνοντας τις υποχρεώσεις τους στον 4ο όμιλο με τρεις επιτυχίες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Αύριο το βράδυ (20:30) η Εθνική θα αντιμετωπίσει σε νοκ άουτ αγώνα στη φάση των «16» την Τυνησία, η οποία τερμάτισε στην τέταρτη θέση του 3ου ομίλου.

Η ελληνική ομάδα κυνηγούσε στο σκορ τους «πλάβι» στα πρώτα 30 λεπτά, όμως στην τελευταία περίοδο όταν οι παίκτες της απέβαλαν το άγχος και έβγαλαν πάθος επιβλήθηκαν άνετα, με τους Τολιόπουλο να έχει 11 πόντους και τους Ντόρσεϊ, Παπαγιάννη από 10.

Τα υπόλοιπα ζευγάρια είναι: ΗΠΑ-Αργεντινή, Κροατία-Κίνα, Αίγυπτος-Ισπανία, Ιράν-Τουρκία, Καναδάς-Κορέα, Ιταλία-Δομινικανή Δημοκρατία, Αυστραλία-Σερβία.