Ιταλία: Ισοπαλία για την πρωταθλήτρια στη Βερόνα

Σάββατο, 30 Μαΐου 2015 22:34
UPD:22:38
EPA/VENEZIA FILIPPO

Με ισοπαλία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο φετινό καμπιονάτο η πρωταθλήτρια Γιουβέντους, καθώς η Βερόνα την υποχρέωσε σε 2-2 στο «Μαρκαντόνιο Μπεντεγκόντι».

Οι γηπεδούχοι, που είχαν και σήμερα βασικούς τους Βαγγέλη Μόρα και Παναγιώτη Ταχτσίδη, βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά το γκολ του Ρομπέρτο Περέιρα στο 42ο λεπτό, όμως στο 48΄ ο μεγάλος Λούκα Τόνι ισοφάρισε με το 22ο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Αν αύριο ο Μάουρο Ικάρντι δεν πετύχει δύο γκολ εναντίον της Έμπολι, τότε ο Τόνι θα αναδειχθεί πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα για δεύτερη φορά με την περίοδο 2005-2006, με τη Φιορεντίνα, μόνο που σήμερα είναι 38 ετών!

Η  «βέκια σινιόρα» ξαναπήρε προβάδισμα με τον Φερνάντο Γιορέντε στο 57΄ και είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι στο 88΄, αλλά ο Ράφαελ απέκρουσε το πέναλτι του Κάρλος Τέβες.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Σιμόνε Πέπε της Γιουβέντους, για να διαμορφώσει το τελικό 2-2 ο Χουάν Γκόμες λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης.