Αγγλία: Το πιο γρήγορο χατ τρικ στην Πρέμιερ Λιγκ

Σάββατο, 16 Μαΐου 2015 17:37
UPD:17:43
REUTERS/Stefan Wermuth

Μόλις στα 23 του χρόνια ο Σενεγαλέζος επιθετικός της Σαουθάμπτον, Σάντιο Μανέ, πέτυχε το γρηγορότερο χατ τρικ στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο νεαρός παίκτης των «Αγίων» κατάφερε να «γράψει ιστορία» στα αγγλικά γήπεδα. Πως; Πριν συμπληρωθούν 16 λεπτά στην αναμέτρηση με την Άστον Βίλα, το σκορ ήταν ήδη 3-0 υπέρ των γηπεδούχων με το χατ τρικ του Μανέ.

Η είδηση, όμως, δεν ήταν το χατ τρικ του Αφρικανού, αλλά το γεγονός ότι πέτυχε και τα τρία γκολ σε λιγότερο από 3 λεπτά και συγκεκριμένα σε 2:56΄΄. Η επίδοση αυτή συνιστά το πιο γρήγορο χατ τρικ από καταβολής Πρέμιερ Λιγκ, τόσο από πλευράς του χρονικού σημείου που επιτεύχθηκε (το προηγούμενο ρεκόρ το κατείχε ο Ντουάιτ Γιορκ στο 21’ του αγώνα), όσο και απ’ το διάστημα που απαιτήθηκε (το αμέσως ταχύτερο ήταν του Ρόμπι Φάουλερ σε 5 λεπτά)..