Europa League: Στον τελικό η «Σταχτοπούτα» Ντνίπρο

Πέμπτη, 14 Μαΐου 2015 23:58
UPD:15/05/2015 00:08
REUTERS/VALENTYN OGIRENKO

Οι Ουκρανοί, «θύμα» των οποίων υπήρξε και ο Ολυμπιακός, νίκησαν 1-0 τη Νάπολι στο κατάμεστο «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου και σε συνδυασμό με το 1-1 στο «Σαν Πάολο» άφησαν εκτός της ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, που θα πρέπει να αναζητά ήδη τον επόμενο σταθμό της καριέρας του, αφού και φέτος η Νάπολι έμεινε χωρίς διάκριση.

Ιστορία έγραψε η Ντνίπρο, η εκπληκτική φετινή πορεία της οποίας στο Γιουρόπα Λιγκ επιβραβεύθηκε με τη συμμετοχή στον τελικό της διοργάνωσης, στις 27 Μαΐου στη Βαρσοβία.

Η ομάδα του Μίρον Μάρκεβιτς επέλεξε τη συνήθη χαλύβδινη αμυντική τακτική της, δίνοντας χώρο στους Ιταλούς και οργανώνοντας τη «σφιχτή» ανασταλτική λειτουργία της λίγα μέτρα κάτω από την περιοχή του Μπόικο.

Ως εκ τούτου η Νάπολι είχε απολύτως φυσιολογικά κατοχή της μπάλας και απείλησε με πολύ καλές προϋποθέσεις δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Μπόικο αντέδρασε εξαιρετικά και στις δύο, νικώντας τον Ιγκουαΐν στο μεταξύ τους τετ-α-τετ στο 8ο λεπτό και αποκρούοντας την κεφαλιά του Αργεντινού στο 28΄.

Στο 34΄ ήταν η σειρά του Αντούχαρ να επέμβει δύσκολα αλλά αποτελεσματικά στο σουτ του Σέλεζνιοφ, στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου στο «Ολιμπίνσκι», που διεξήχθη υπό διαρκή και καταρρακτώδη βροχή.

Από το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου όμως η Ντνίπρο άλλαξε τακτική και βγήκε στην επίθεση για να αιφνιδιάσει, με την επιλογή του Μάρκεβιτς να δικαιώνεται απόλυτα καθώς το σουτ του Λίτσκεβιτς στο 49΄ μπορεί να πέρασε ελάχιστα άουτ αλλά η κεφαλιά του Σέλεζνιοφ στο 58΄ κατέληξε στα ιταλικά δίχτυα για το 1-0, με υποψία επιθετικού φάουλ πάντως του σκόρερ στον Μπρίτος.

Η Νάπολι είχε μεγάλη ευκαιρία στο 77΄, όταν ο Ντάγκλας έβγαλε την μπάλα πάνω από τη γραμμή στην προσπάθεια του Μπρίτος, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν με το 2-0 στο 89΄, όταν ο Αντούχαρ σταμάτησε διαδοχικά Κάλινιτς και Ματέους, για να έχει δοκάρι στις καθυστερήσεις ο Ματέους.