Europa League: Στον τελικό με δύο νίκες η Σεβίλη

Πέμπτη, 14 Μαΐου 2015 23:57
UPD:15/05/2015 00:06
REUTERS/Giampiero Sposito

Η Σεβίλη αποδείχθηκε πολύ… «σκληρή» για τα «δόντια» της Φιορεντίνα, την οποία απέκλεισε με δύο νίκες και θα είναι παρούσα στον τελικό της Βαρσοβίας, στις 27 Μαΐου, για να υπερασπιστεί τον τίτλο της απέναντι στη …

Το 3-0 του πρώτου αγώνα στην Ανδαλουσία είχε κρίνει τα πάντα από το πρώτο παιχνίδι, ωστόσο η εξαιρετική ομάδα του Ουνάι Έμερι φρόντισε να απλοποιήσει την κατάσταση στο μέγιστο βαθμό από το πρώτο ημίχρονο στο «Αρτέμιο Φράνκι» της Φλωρεντίας.

Στο 22ο λεπτό και σε εκτέλεση φάουλ του Μπανέγα η μπάλα πέρασε απ΄ όλους και κατέληξε στον δεινό σκόρερ της Σεβίλης, τον Κολομβιανό Μπάκα, ο οποίος έγραψε το 0-1 από κοντά. Στο 27΄ σε κόρνερ και πάλι του Μπανέγα ο Κόκε γύρισε την μπάλα με το κεφάλι και  ο Καρίσο διπλασίασε, σφραγίζοντας από πολύ νωρίς τη μοίρα της αναμέτρησης.

Στο 66ο λεπτό οι «βιόλα» είχαν την ευκαιρία να μειώσουν, αλλά ο Ίλιτσιτς ο οποίος εκτέλεσε το πέναλτι που είχε κερδίσει ο Πιζάρο από τον Κριχόβιακ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ρίκο.