Γερμανία: «Κλείδωσε» το Τσάμπιονς Λιγκ η Βόλφσμπουργκ

Κυριακή, 10 Μαΐου 2015 19:35
UPD:19:37
EPA/JONAS GUETTLER

Δύο... στροφές πριν το φινάλε της σεζόν, οι «λύκοι» εξασφάλισαν και μαθηματικά της έξοδό τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, όπου θα συμμετάσχουν για πρώτη φορά μετά την περίοδο 2009/2010.

Στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου θα βρίσκεται η Βόλφσμπουργκ, μετά τη σημερινή της νίκη επί της Πάντερμπορν με 3-1, για την 32η αγωνιστική της μπουντεσλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν βάλει τις βάσεις για το «τρίποντο» από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκαν με 2-0, χάρις στα γκολ των Κλόζε (16΄) και Ντοστ (25΄). Ο τελευταίος βρήκε ξανά δίχτυα στο 82΄ και όλα είχαν τελειώσει. Οι γηπεδούχοι, που παρέμειναν στη ζώνη του υποβιβασμού, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Ρουπ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.