Ευρωλίγκα: Η Εφές «σκότωσε» τη Ρεάλ και ελπίζει

Τετάρτη, 22 Απριλίου 2015 00:09
UPD:00:18
EPA/TOLGA BOZOGLU

Φωτογραφία από τον αγώνα.

Η Αναντολού Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς έμεινε ζωντανή στη σειρά των προημιτελικών με τη Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς με τρίποντο στην εκπνοή νίκησε τους Ισπανούς με 75-72 και μείωσε τη σειρά σε 1-2, αν και θα μπορούσε από σήμερα κάλλιστα να προηγείται αυτή, καθώς στο δεύτερο παιχνίδι είχε... αυτοκτονήσει χάνοντας τη νίκη από τα χέρια της.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ καλά, προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 13 πόντων στην τελευταία περίοδο έχοντας μπλοκάρει το παιχνίδι της Ρεάλ, αλλά η υπερβολή σιγουριά έφερε χαλάρωση της αυτοσυγκέντρωσης και λάθη, τα οποία λίγο έλιψε να κοστίσουν ακριβά για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες.

Η Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε την αντίπαλη ολιγωρία, «ροκάνισε» τη διαφορά και οκτώ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Κάρολ ισοφάρισε σε 72-72. Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κρινόταν στην παράταση, μέχρι να «μιλήσει» ο Ματ Τζάνινγκ που με τρίποντο σε «νεκρό χρόνο»... ξέρανε τους Μαδριλένιους για δεύτερη φορά φέτος, αφού με ανάλογο τρόπο η Εφές είχε νικήσει και στην κανονική περίοδο!